Gdańsk stara się o tytuł miasta literatury UNESCO

2023-01-26 15:47
zdjęcie przykładowe
Autor: pixabay.com

Gdańsk wciąż stara się o tytuł miasta literatury UNESCO, świadczą o tym kolejne książkomaty, „rezydencje literackie” czy… nowy kierunek studiów na Uniwersytecie.

Miasta kreatywne UNESCO dzielą się na siedem dziedzin: Film, muzyka, gastronomia, rzemiosło artystyczne i sztuka ludowa, wzornictwo, sztuka mediów i literatura. Gdańsk już jakiś czas stara się o wpisanie na listę w ostatniej dziedzinie. Pozwoli to miastu wprowadzić kreatywność i przemysł kulturalny jako strategię rozwojową. Dołączenie do sieci miast kreatywnych da również możliwość współpracowania z innymi miejscowościami na poziomie międzynarodowym.

Gdańsk podjął wiele inicjatyw związanych z dołączeniem do sieci miast kreatywnych UNESCO. W mieście pojawiły się tzw książkomaty, księgarnie są wspierane przez miasto. Dodatkowo organizowane są tzw. rezydencje literackie, czyli projekt skierowany m.in. do pisarzy z za wschodniej granicy.

Jednym z kroków jest Zawiązanie współpracy z Uniwersytetem Gdańskim. W nowym roku Akademickim w murach uczelni pojawią się studenci nowego kierunku: Sztuka Kreatywnego Pisania. Pomocą w tworzeniu kierunku będą autorzy już pracujący na Uniwersytecie.

Kierunek Filologia Polska jest na UG od lat, jednak Sztuka Kreatywnego Pisania będzie czymś zupełnie innym. Będzie ukierunkowany na warsztat pisarski oraz tworzenie tekstów.

Listen to "Gdańsk stara się o tytuł miasta literatury UNESCO" on Spreaker.