II Żuławski Bieg i Marsz Nordic Walking - Dzień Sybiraka [AKTUALIZACJA]

2022-09-13 13:06
Plakat promujący wydarzenie
Autor: NCKiB

Już 18.09 w Nowym Stawie odbędzie się II Żuławski Bieg i Marsz Nordic Walking w ramach obchodów Dnia Sybiraka. O tym, jakie jest zainteresowanie i co przygotowali organizatorzy rozmawiał Kacper Frąckowiak z Krzysztofem Osijewskim, dyrektorem Nowostawskiego Centrum Kultury i Biblioteki

W związku ze złymi warunkami pogodowymi II Żuławski Bieg i Marsz Nordic Walking w ramach Światowego Dnia Sybiraka zostaje przeniesiony na 1.10.2022

Trwają zapisy na II Żuławski Bieg i Marsz Nordic Walking w ramach Światowego Dnia Sybiraka w Nowym Stawie. Zawody odbędą się 18 września (niedziela), a uczestnicy będą mieli do pokonania 5-kilometrową trasę ulicami miasta.

Światowy Dzień Sybiraka, obchodzony w rocznicę sowieckiego ataku na Polskę 17 września 1939 r.,upamiętnia tragiczne losy tysięcy Polaków wywiezionych po wybuchu II wojny światowej w odludne rejony Rosji. W surowych, nieludzkich warunkach dalekiej Syberii wielu z nich zmarło, a ci, którym udało się przetrwać i powrócić do kraju, przypłaciło lata zesłania utratą zdrowia i tragicznymi wspomnieniami. Przez lata peerelowskiej propagandy próbowano zatrzeć pamięć o Sybirakach.Dopiero w latach 90-tych, po przemianach ustrojowych w Polsce, zesłańcy i ich potomkowie zaczęli obchodzić 17 września jako swoje święto, a w 2013 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiło ficjalnie 17 września Dniem Sybiraka.

Organizatorem wydarzenia jest Nowostawskie Centrum Kultury i Biblioteki oraz Urząd Miejski w Nowym Stawie przy współudziale z Organizacją Imprez Sportowych “Valdano” i Stowarzyszeniem Nowy Staw Biega.

Patronat Honorowy nad zawodami objął Totalizator Sportowy, właściciel marki Lotto (www.lotto.pl)Ponadto Patronat Honorowy nad wydarzenia objęli Wojewoda Pomorski Pan Dariusz Drelich oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Pan Mieczysław Struk.

Liczba uczestników jest ograniczona do 200 osób, łącznie w biegu i marszu. Wpisowe wynosi 40 zł.Jeśli będą wolne miejsca, opłata w dniu wydarzenia będzie wynosiła 50 zł.

Zapisy można dokonywać tutaj: https://elektronicznezapisy.pl/event/7457/strona.html

W ramach opłaty startowej każdy uczestnik biegu głównego otrzyma: numer startowy wraz z czterema agrafkami, wodę niegazowaną, posiłek regeneracyjny, unikatowy medal, szansę na nagrody w losowaniu.

Bieg i marsz rozpoczną się o godzinie 16. Wcześniej odbędzie się rozgrzewka oraz oficjalne otwarcie wydarzenia przez Burmistrza Nowego Stawu Jerzego Szałacha. Poniżej pełny program zawodów:

- godz. 15 – oficjalne otwarcie Imprezy przez organizatorów. Wprowadzenie do wydarzenia.Krótka historia Sybiraków w Polsce. Wydanie pakietów startowych- godz. 15.15 – zumba z Madzią dla każdego – ćwiczenie taneczne dla wszystkich chętnych- godz. 15.45 – rozgrzewka zawodników przed biegiem i marszem- godz. 16 – start biegu- godz. 16.01 – start marszu Nordic Walking- godz. 17 – trampolinowe szaleństwo – zajęcia dla wszystkich chętnych na trampolinach- godz. 17.30 – zakończenie biegu oraz marszu NW- godz. 18 – wręczenie nagród dla uczestników. Zakończenie imprezy

źródło: organizatorzy imprezy

Listen to "II Żuławski Bieg i Marsz Nordic Walking w Nowym Targu" on Spreaker.