Inicjatywy dla seniorów w trójmieście

2022-03-30 13:52

Mimo, że seniorzy mają więcej czasu, to starają się go wypełniać różnymi aktywnościami. Trójmiejskie samorządy pomagają im w tym i organizują im miejsca w których mogą aktywnie spędzić czas. Co robią starsi mieszkańcy w klubach seniora? A co z seniorami, którym zdrowie nie pozwala na wspólne spędzanie czasu z innymi?

Często można usłyszeć, że życie zaczyna się dopiero na emeryturze. Pomorscy seniorzy udowadniają, że jest to prawda bo chętnie zapisują się na przykład do domów sąsiedzkich czy klubów seniora. Okazuje się też, że często są bardziej wigorowi niż młodzi ludzie i mają też... więcej okazji do wspólnego świętowania. Seniorzy wspólnie świętują dzień babci, dziadka, dzień kobiet czy urodziny.

Samorządy również nie są obojętne na seniorów. W ostatnim czasie w sopocie otwarto dwa miejsca w których mogą spędzać czas. Chodzi o klub Animus 60+ w którym odbywać się będą spotkania z kulturą. Drugą inicjatywą jest projekt Miasto Seniora, prowadzony przez sopotekę. Co będzie się tam odbywać? Gimnastyka, warsztaty, spotkania, klub książki.

Oferta dla seniorów stale się poszerza, bo sami zainteresowani mogą zgłaszać swoje propozycje. Pierwsze z nich już wpłynęły. Na przykład zajęcia taneczne

Gdańsk, poza ofertą kulturalną zadbał też o tych seniorów, którzy mają problemy ze swoim zdrowiem. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym mogą, w razie pogorszenia samopoczucia, skontaktować się z osobą która zapewni im odpowiednią pomoc. Wszystko to dzięki tzw. bransoletce życia.

Dla starszych mieszkańców, którzy z różnych powodów nie opuszczają swoich domów również coś przygotowano. Mogą np wypożyczyć książkę z biblioteki mobilnej prowadzonej przez Gdańską Spółdzielnię Socjalną.

W Gdyni działa Centrum Aktywności Seniora. Jest to miejsce, koordynujące kluby seniora w mieście. Starsi gdynianie również mają w czym wybierać, bo na terenie gdyni są 23 takie miejsca.

Listen to "Inicjatywy dla seniorów w Trójmieście" on Spreaker.