Instytucje kultury w regionie poprawiają dostępność

2022-02-16 15:32
zdjęcie przykładowe
Autor: Pixabay.com

Dostępność niejedno ma imię. Dotyczy ona nie tylko osób z niepełnosprawnością, ale też cudzoziemców czy osób które nie mogą dotrzeć do danej instytucji kultury. Jak zmienia się dostęp do kultury w regionie?

Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie jest jednym z przykładów instytucji kultury, która dba o to aby dostęp do niej był jednakowy dla każdego. W budynku znajdują się udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością. Zdaniem pracowników: najważniejsza jest wrażliwość. Pomóc w tym mają szkolenia, w których udział biorą wszystkie osoby, które tam pracują

Wojewódzka i Miejska Biblioteka w Gdańsku również dba o dostęp do swoich zasobów. W filiach pojawia się infrastruktura, która ułatwia poruszanie się po budynku osobom z niepełnosprawnością. Księgozbiór jest też dostosowywany do osób niewidomych i słabowidzących.

Poza infrastrukturą ułatwiającą poruszanie się pojawia się tam coraz więcej książek w obcych językach. Prowadzone są też inicjatywy dla cudzoziemców,między innymi spotkania czy lekcje języka Polskiego

Obszar Metropolitalny Gdańsk, Gdynia, Sopot prowadzi działania które mają pomóc w zwiększaniu dostępności w instytucjach kultury. Odbywa się to m.in. przez spotkania z osobami, które mają do niej utrudniony dostęp. Następnie powstanie tzw. podręcznik dobrych praktyk.

Projekt będzie realizowany w ramach programu “Kultura”. Dofinansowanie pochodzi z Funduszy Norweskich. Przyznało je Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Listen to "Jak zwiększyć dostępność w instytucjach kultury?" on Spreaker.