Kąpielisko na Stogach już otwarte

2022-06-27 8:12
Kąpielisko na Stogach już otwarte
Autor: pixabay.com

Kąpielisko to zostało w piątek zamknięte przez sanepid po tym, jak w wodzie wykryto bakterię Escherichia coli.

Kąpielisko na gdańskich Stogach w piątek miało rozpocząć swoją działalność. Jednak ze względu na wykrycie w wodzie przez sanepid bakterii Escherichia coli, kąpielisko zostało zamknięte.

Sanepid na swojej stronie internetowej poinformował, że po badaniu sobotniej próbki wody kąpielisko może być otwarte. Kolejna próbka wody do badań zostanie pobrana w czwartek.

W piątek, zgodnie z harmonogramem, została uruchomiona plaża w Gdańsku Brzeźnie. Pozostałe gdańskie kąpieliska ruszą 1 lipca. Łącznie przygotowanych zostanie dziewięć kąpielisk o łącznej długości 1300 metrów: Jelitkowo, Piastowska Jelitkowo, Molo Brzeźno, Hallera Brzeźno, Dom Zdrojowy Brzeźno, Stogi, Sobieszewo, Orle oraz Świbno. Nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwać będzie ok. 70 ratowników.

Enterokoki, podobnie jak bakterie E. coli, żyją w jelitach. Zakażenie enterokokami może spowodować zatrucie krwi i posocznicę. Prowadzi także do zakażenia m.in. w obrębie jamy brzusznej i miednicy, zakażenia ran. Bakteria E. coli powoduje zatrucie pokarmowe, może prowadzić też m.in. do zakażenia dróg moczowych. (PAP)