Kluby i Domy Sąsiedzkie w Trójmieście.

2023-03-08 16:17
zdjęcie przykładowe
Autor: Piotr Wittman/gdansk.pl

Zimowa aura nie musi ograniczać spotkań z sąsiadami bądź znajomymi. Wspólne aktywności umożliwiają na przykład domy i kluby sąsiedzkie.

Pogoda nie napawa optymizmem, ale to wcale nie oznacza ze trzeba nudzić się w domu. Dobrym sposobem na spędzenie czasu i naładowanie się do dalszego działania jest wyjście do klubu sąsiedzkiego - w Gdańsku jest ich 25. A to jeszcze nie koniec. Najnowszym z klubów jest ten, który znajduje się w Letnicy przy Suchej 29. Prowadzony jest przez Fundację RC. Mimo, że mieszkańcy dzielnicy mają opinię bardzo zżytych ze sobą to teraz będą mieli przestrzeń aby wspólnie działać.

W Gdyni domy sąsiedzkie przybrały nazwę Przystani. W całym mieście jest ich osiem Podobnie jak w innych tego typu miejscach w trójmieście można tam kreatywnie spędzić czas. Działanie przystani napędzają mieszkańcy. Nie służyły one tylko mieszkańcom. Krótko po wybuchu wojny w gdyńskich przystaniach schronienie znajdowali uchodźcy z Ukrainy. Wtedy ich nazwa, poza skojarzeniem z morzem, zyskała drugie - związane z bezpieczeństwem. Mimo, że w trójmieście jest naprawdę sporo klubów sąsiedzkich to często nie są popularne wśród młodzieży. Zdaniem wielu jest to świetne narzędzie zarówno do poznania sąsiada z klatki obok jak i łączenia pokoleń. W Sopocie znajduje się pięć domów sąsiedzkich, tam również można wziąć udział w organizowanych zajęciach lub zaproponować własne.

Listen to "Kluby i Domy Sąsiedzkie w Trójmieście." on Spreaker.