Kolejne sorterownie powstaną w Gdańsku

2023-01-25 15:33
zdjęcie przykładowe
Autor: UM GDANSK

W Gdańsku planowane jest tworzenie kolejnych "sorterowni", czyli miejsc gdzie będzie można pozbyć się odpadów nietypowych. Co konkretnie można tam zostawić? Dlaczego na terenie miasta ma się pojawić aż sześć takich miejsc?

Obecnie w Gdańsku funkcjonuje jedna sorterownia. Znajduje się na Szadółkach i prowadzona jest przez Zakład Utylizacyjny. W fazie projektowania jest jeszcze sorterownia na Osowej. Ponad trzynaście milionów złotych kosztować będą dwie kolejne Jedna powstanie na gdańskiej Zaspie, druga - w Letnicy. Wszystko dzięki dofinansowaniu krajowemu w formie pożyczki i dotacji od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Sorterownia to miejsce, w którym mieszkańcy Gdańska mogą zutylizować swoje nietypowe odpady. Chodzi tu na przykład o zużyte opony, stare meble, baterie, farby a nawet odpady medyczne jak przeterminowane leki czy zużyte strzykawki. Z Sorterowni skorzystać będą mogli wyłącznie mieszkańcy Gdańska.

Rozproszenie punktów po mieście pozwolą na to, żeby zmniejszyła się liczba przypadków kiedy ktoś wyrzuca śmieci w lesie. powstawanie kolejnych punktów zbiórki odpadów jest potrzebne tak samo jak tworzenie kampanii społecznych.

Listen to "Kolejne sorterownie powstaną w Gdańsku" on Spreaker.