Motorówka z lat 30. XX wieku teraz w Muzeum Marynarki Wojennej

2021-10-27 12:31
Samarytanka w służbie portowej
Autor: fot. muzeummw.pl

"Samarytanka" pełniła wiele funkcji, m.in.: przewoziła ludzi, u których występowało zagrożenie występowania choroby zakaźnej.

To jednostka, która jako pierwsza została zaprojektowana i zbudowana w Stoczni Gdyńskiej. W 1930 roku to zadanie zlecił Urząd Morski w Gdyni. Z łodzi miał korzystać lekarz portowy, który m.in. w ten sposób transportował chorych ze statków do specjalnego szpitala kwarantannowego na Babich Dołach.

"Samarytanka" została zwodowana w 1931 roku, jednak ze względu na liczne wady konstrukcyjne - m.in. była powolna i mało zwrotna, a układ pomieszczeń utrudniał pracę sanitariuszom, lekarz portowy stosunkowo szybko zrezygnował z jej użytkowania. Motorówka trafiła do Kapitanatu Portu, gdzie była jednostką służby pilotowej aż do wybuchu II wojny światowej w 1939 roku.

Wojenne dzieje "Samarytanki" też są interesujące. W czasie wojny Niemcy przemianowali jednostkę na "Stegen" i używali jej głównie do prac portowych, modernizując ją i wymieniając silnik. Nie przetrwała jednak tej pełnej wyzwań próby - w schyłku wojny znaleziono ją jednak porzuconą, bez silnika i dopiero po latach.

W 1971 roku, „Samarytanka” trafiła do Stoczni Gdynia, gdzie przeszła remont. Potem znalazła miejsce przed biurowcem należącym w tej chwili do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. We wtorek, 26 października została przekazana Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Około godz. 18:00 załadowano ją w miejscu dotychczasowego postoju, czyli obok biurowca przy ul. Czechosłowackiej. Na proces posadowienia motorówki na terenie Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni przeznaczono czas od godz. 22:00 aż do godz. 5:00 rano.