Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Trójmieście

2023-02-28 15:21
Żołnierze Wyklęci
Autor: Archiwum IPN

W 2011 roku pierwszy marca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w całej Polsce odbywają się uroczyste obchody. Jak będą wyglądały w Trójmieście?

Gdańsk nie zapomina o bohaterach, którzy oddali życie za ojczyznę. Już z samego rana upamiętniona zostanie Danuta Siedzikówna, niespełna osiemnastoletnia sanitariuszka 5. Brygady Wileńskiej AK oraz Feliks Selmanowicz, żołnierz który służył w tej samej brygadzie. Oboje zostali rozstrzelani w Gdańsku w sierpniu 1946 roku. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 8:45.

W Sopocie o godzinie dwunastej mieszkańcy wraz z samorządami spotkają się pod pomnikami Żołnierzy AK i Sanitariuszki Inki. Złożone zostaną tam wieńce i wiązanki kwiatów. W Uroczystościach udział weźmie też wojskowa asysta honorowa z gdyńskiego garnizonu Marynarki Wojennej. Z kolei w sobotę czwartego marca odbędzie się bieg Inki.

Również w Gdyni upamiętnieni zostaną żołnierze wyklęci. Uroczystości rozpoczną się rano na cmentarzu Marynarki Wojennej na Oksywiu. Następnie przeniosą się pod pomnik ofiar terroru komunistycznego.

Instytut Pamięci Narodowej również organizuje uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na skwerze pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku o godz. 17 odbędzie się Uroczysty Apel Pamięci. O godzinie 18:30 rozpocznie się uroczysta msza św. w kościele pw. św. Brygidy.

Listen to "Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Trójmieście" on Spreaker.