"Odważni wygrywają" - kampania przeciwko męskim nowotworom.

2022-11-03 22:15
zdjęcie przykładowe
Autor: Pixabay.com

Listopad jest miesiącem profilaktyki męskich nowotworów. W związku z tym w Gdyni odbywa się akcja promująca profilaktykę.

"Odważni wygrywają", bo tak nazywa się akcja opiera się przede wszystkim na promocji profilaktyki i edukacji związanej z rakiem jądra. Akcja ma pokazywać, że samobadanie nie jest niczym strasznym, a daje ogromną przewagę przy okazji wystąpienia ewentualnych zmian nowotworowych.

Warto zaznaczyć, że wczesne wykrycie raka jądra może pozwolć na wyleczenie go w stu procentach. W związku z trwającym miesiącem profilaktyki fundacja przygotowała również sporo wydarzeń, które będą promowały samobadanie. A pomogą w tym między innymi żołnierze wojsk specjalnych, bo poza wspólnym morsowaniem czy treningiem OCR odbędzie się również trening z żołnierzami JW Formoza

Kolejnym "męskim" nowotworem jest rak gruczołu krokowego, czyli prostaty. Tutaj ważna jest obserwacja i po raz kolejny - profilaktyka. Warto więc przyjść na wizytę kontrolną. Jest to nowotwór, który często nie daje o sobie znać póki nie stanie się niebezpieczny dla życia człowieka. Nie ma on specyficznych dla siebie objawów. Wykryć go można tylko wykonując szereg badań, chodzi tu między innymi o wskaźnik PSA, który jest specyficzny dla gruczołu krokowego.

Mężczyźni, którzy w rodzinie mieli chorych na raka prostaty powinni udać się na kontrole w okolicy 50 roku życia. Jeśli jest to bliższa rodzina - warto zacząć się badać już po czterdziestce.

Listen to "Profilaktyka męskich nowotworów" on Spreaker.