„Pogoria” wypłynęła w pierwszy rejs pod flagą Pomorskiego Związku Żeglarskiego

2022-03-21 7:38
„Pogoria” wypłynęła w pierwszy rejs pod flagą Pomorskiego Związku Żeglarskiego
Autor: Tomasz Falba/Pomorski Związe Żeglarski

Jednostka wyruszyła na Morze Śródziemne, po którym przez najbliższe miesiące pływać będzie z młodzieżą.

"Rozpoczęcie pierwszego rejsu pod flagą nowego armatora, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, zakończyło bardzo intensywny okres dla „Pogorii”. Od końca lutego trwał kapitalny remont silnika. Po zakończeniu prac, we wtorek 15 marca żaglowiec pozytywnie przeszedł próby morskie." - informuje Tomasz Falba z Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

W trakcie trwającego rejsu jednostka zawinie m.in. do Bremerhaven, Cherbourga, Setubal, Malagi i Nicei. W 2022 roku „Pogoria” zrealizuje łącznie 40 rejsów, w których popłynie blisko 1900 osób z całej Polski, m.in. uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie, młodzi ludzie współpracujący z Fundacją Rejs Odkrywców i wodniacy skupieni wokół Krakowskiej Fundacji Żeglarstwa, Sportu i Turystyki „Hals”.

Warto nadmienić, że w ubiegłym tygodniu z gdańskiego kościoła św. Jakuba na żaglowiec uroczyście przetransportowana została figura św. Jakuba. Popłynie ona „Pogorią” morskim pielgrzymkowym szlakiem do La Coruny – miasta leżącego nieopodal sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostela, a w części trasy towarzyszyć jej będą pielgrzymi.

Przypomnijmy, „Pogoria” jest trójmasztową barkentyną o długości całkowitej 41,3 metra, szerokości 8 metrów i zanurzeniu 3,6 metrów. Zaprojektowana została przez Zygmunta Chorenia specjalnie do szkolenia młodzieży. Wnętrze jednostki pozwala na komfortowe odbywanie rejsów przez około 50 osób, naukę żeglowania oraz prowadzenie zajęć lekcyjnych.