Pomoc osobom z niepełnosprawnościami w Trójmieście

2023-03-09 10:46
Osoby z niepełnosprawnością
Autor: pixabay

Trójmiasto pomaga osobom z niepełnosprawnościami. W Gdyni mogą liczyć na pomoc Asystentów Osobistych Osób Niepełnosprawnych. To przeszkolone osoby, które pomogą potrzebującym w czynnościach życia codziennego, w zależności od potrzeb indywidualnych każdej osoby. Pomoc oferują też Sopot i Gdańsk.

Gdynia po raz kolejny oferuje osobom z niepełnosprawnościami towarzystwo Asystentów Osobistych Osób Niepełnosprawnych. Miasto za pośrednictwem Gdyńskiego Centrum Usług Opiekuńczych oferuje taką formę wsparcia co roku. Przeszkoleni asystenci pomagają na co dzień m.in. w prowadzeniu aktywnego trybu życia, uczestnictwie w wydarzeniach kulturalnych czy załatwieniu różnych spraw, które wymagają podróży poza dom lub mieszkanie.

Większość programu obejmie osoby z tak zwaną niepełnosprawnością sprzężoną, ale z pomocy mogą skorzystać także gdynianie ze stopniem znacznym oraz umiarkowanym. W każdym przypadku asystentura będzie dopasowywana indywidualnie, tak, aby jak najdokładniej trafić w potrzeby i oczekiwania mieszkańców.

Ale nie tylko Gdynia pomaga osobom z niepełnosprawnościami. Pomocną dłoń wyciągają także Sopot i Gdańsk. Miejski ośrodek pomocy społecznej w Sopocie oferuje szeroki wachlarz usług dla osób z niepełnosprawnościami - są to między innymi oferty finansowania, opieka w domu pomocy czy pomoc asystentów osobistych.

Osoby z niepełnosprawnościami mogą też składać wnioski o dofinansowania w ramach programu "Aktywny Samorząd", który oferuje wsparcie finansowe w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Potrzebujący mogą się także starać o środki finansowe na sprzęt ułatwiający funkcjonowanie.

Listen to "niepelnosprawni08032023" on Spreaker.