Prace przy budowie przekopu przez Mierzeję Wiślaną postępują

2022-03-21 12:27
Prace przy budowie przekopu przez Mierzeję Wiślaną postępują
Autor: materiały prasowe NDI/BESIX

Nowy kanał Żeglugowy łączący Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską ma być gotowy jeszcze w tym roku.

"W części wschodniej portu osłonowego trwają m.in. roboty czerpalne, wykonywany jest także narzut z kamienia łamanego, układane są też betonowe elementy „x-block plus”. Z kolei w południowej części kanału żeglugowego zakończono już montaż wyposażenia hydrotechnicznego, a w części północnej zrealizowano wszelkie roboty żelbetowe." - informuje Magdalena Kierzkowska z Urzędu Morskiego w Gdyni.

Sercem inwestycji jest śluza, gdzie trwa aktualnie m.in. montaż hydrotechniki oraz wykonywane są prace zarówno przy bramie północnej, jak i południowej. Dzięki śluzie możliwa będzie regulacja różnicy poziomu wody w Zatoce i w Zalewie.

"W najbliższym czasie planowane jest m.in. zakończenie zasypywania grodzy i wykonanie nadbudowy na falochronie zachodnim oraz realizacja podłoża i warstwy wyrównawczej na obu falochronach. Niebawem mają się też rozpocząć próby ruchowe bram w śluzie." - dodaje Magdalena Kierzkowska.

Przypomnijmy, nowa droga wodna z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to odcinek o długości blisko 25 kilometrów. Sam kanał żeglugowy ma mieć kilometr długości i pięć metrów głębokości.