Rusza akcja ratowania sosen w pomorskich lasach

2022-05-19 7:44
Rusza akcja ratowania sosen w pomorskich lasach
Autor: Piotr Gawęda/RDLP

Od 20 maja do 30 czerwca na terenie Nadleśnictw: Kaliska, Kościerzyna, Lipusz, Lubichowo przeprowadzony zostanie agrolotniczy zabieg ratowniczy przeciwko brudnicy mniszce.

"Brudnica mniszka jest jednym z najczęściej pojawiających się i najgroźniejszych dla polskich lasów szkodnikiem drzew. Jest typowym polifagiem, atakującym w pierwszej kolejności prawie wszystkie gatunki drzew iglastych (w szczególności świerki i sosny), a z braku bazy żerowej gąsienice atakują drzewa liściaste, krzewy, a nawet rośliny runa leśnego." - informuje Jerzy Krefft z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.

Zabieg prewencyjny będzie wykonany metodą lotniczą i obejmie wyłącznie tereny leśne. Wykonany zostanie on w rygorach przepisów prawa polskiego oraz UE. W trakcie akcji użyty zostanie środek ochrony roślin o nazwie DIMILIN 480 SCZ, a stosowana dawka środka to 0,10 l na 1 ha lasu. Co ważne, w dawce poniżej 0,375 l/ha jest nieszkodliwy dla pszczół więc okres karencji w tym wypadku nie będzie wymagany.

Na podstawie danych zebranych w 2021 roku oszacowano, że zagrożonych działaniem brudnicy mniszki jest blisko 15 tyś. ha pomorskich lasów.