Ruszył jubileuszowy Budżet Obywatelski w Gdańsku

2022-03-23 20:51
zdjęcie przykładowe
Autor: Gdansk.pl

Wystartował dziesiąty, jubileuszowy Budżet Obywatelski w Gdańsku. Ile pieniędzy przeznaczyło na niego miasto w tym roku? Kto może wziąć udział? Do kiedy można składać wnioski? Sprawdzał: Kacper Frąckowiak

Budżet Obywatelski każdego roku przyciąga do siebie osoby, które chcą zmienić coś w swojej najbliższej okolicy. Na tegoroczną edycję miasto przeznaczyło 22 miliony złotych. Ponad 17 milionów przeznaczone zostanie na projekty dzielnicowe.

Aby projekty mogły wejść w życie ważna jest współpraca mieszkańców. Urzędnicy jako przykład podają tereny przy zbiorniku retencyjnym Augustowska gdzie z każdą edycją pojawiały się nowe elementy.

Przy pisaniu projektów może pojawić się wiele pytań lub wątpliwości. Mając to na uwadze Urzędnicy pozostają do dyspozycji wnioskodawców. Dzięki temu projekty mają większą szansę na wzięcie udziału w głosowaniu

Radni zachęcają też młodych do brania udziału w budżecie obywatelskim. Aby zmieniać swoje najbliższe otoczenie nie trzeba mieć ukończonych osiemnastu lat. Poza dziećmi i młodzieżą do budżetu obywatelskiego mogą również przystąpić mieszkańcy Gdańska, którzy nie mają tu meldunku. Nie muszą też mieć Polskiego obywatelstwa.

Pomysłów jest wiele, ale warto się spieszyć ze zgłaszaniem ich do urzędników bo czasu jest niewiele. Projekty można składać do dwudziestego kwietnia. W październiku poznamy zwycięskie projekty.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat w Gdańskim Budżecie Obywatelskim zrealizowano 704 projekty za 135 mln. złotych

Listen to "Jubileuszowa edycja Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku" on Spreaker.