Ryszard Brejza wezwany do prokuratury w Gdańsku

2022-01-11 9:14
zdjęcie ilustracyjne
Autor: pixabay.com

Włodarz Inowrocławia otrzymał wezwanie w poniedziałek, 10 stycznia. Jego celem jest przedstawienie zarzutu w tzw. aferze fakturowej.

Wezwanie zostało doręczone celem wykonania czynności przedstawienia zarzutu o czyn określony w artykule 231 par. 1 i 2 Kk. Zgodnie z tymi paragrafami, funkcjonariusz publiczny, który przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Może ona wzrosnąć do 10 lat, jeżeli dopuszcza się tego czynu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej.

Prezydent Inowrocławia jest w kręgu osób zamieszanych w tzw. aferę fakturową. Polegała ona wyłudzeniu pieniędzy z Wydziału Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Inowrocławia za pomocą lewych faktur w latach 2015-2017. Zarzuty, w śledztwie prowadzonym w Gdańsku, do tej pory usłyszało 18 osób, a łączna kwota szkody wyrządzonej Urzędowi Miasta Inowrocław oraz Centrum Kultury i Sportu Ziemowit w Kruszwicy przekracza 300 tys. zł. Główną podejrzaną jest Agnieszka Ch., była naczelnik Wydziału Kultury.

Rzecznik prasowa prezydenta Inowrocławia Adriana Szymanowska, w oświadczeniu w tej sprawie pisze: "Informujemy, że dzisiaj, po ponad 4 latach, od momentu zgłoszenia do prokuratury przez Prezydenta Miasta Inowrocławia sprawy skradzionych publicznych pieniędzy z budżetu Miasta Inowrocławia, otrzymał on wezwanie na przesłuchanie. Nie można mieć wątpliwości co do tego, że podejmowane wobec prezydenta Ryszarda Brejzy działania, mają charakter polityczny. Od kilku tygodni, nie tylko w niezależnych polskich, ale i światowych mediach, poruszany jest temat użycia oprogramowania Pegasus względem syna prezydenta, inowrocławskiego senatora Krzysztofa Brejzy. Prezydent Ryszard Brejza otrzymał wezwanie na przesłuchanie w charakterze podejrzanego, 4 godziny po zapowiedzi złożenia przez senatora pozwu do sądu za pomawiające stwierdzenia przeciwko Jarosławowi Kaczyńskiemu".

Senator KO Krzysztof Brejza wraz z żoną Dorotą, która jest adwokatem i jego pełnomocnikiem, w czasie konferencji prasowej, która odbyła się 10 stycznia, poinformowali, że skierowali pozew cywilny do sądu wobec prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Przyczyną miały być jego "insynuacje", że Brejza był zaangażowany w proceder przestępczy. Kaczyński miał się tego dopuścić podczas wywiadu dla tygodnika "Sieci".