Samorządy pomagają ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-17 16:06
zdjęcie przykładowe
Autor: KF

Zarówno mieszkańcy Trójmiasta jak i całego województwa angażują się w pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. W jaki sposób pomagają samorządy? Co jest najbardziej potrzebne?

Trzęsienie ziemi na granicy Turcji i Syrii miało miejsce szóstego lutego. Liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła czterdzieści tysięcy. Pomoc mieszkańcom dotkniętym kataklizmem zaoferował m.in. samorząd województwa, pamiętając, że kilka lat temu pomorze również jej potrzebowało. Konkretniej, chodzi o 2017 rok kiedy tragiczne w skutkach nawałnice nawiedziły region.

Sopot porozumiał się z tureckim miastem Gaziantep. Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę o przekazaniu pomocy finansowej miastu. Dzięki współpracy Caritas oraz władz kurortu pomoc już trafiła do Turcji.

Gdynia również włącza się w pomoc ofiarom trzęsienia ziemi. Pomagając ofiarom trzęsienia ziemi włodarze wykorzystują doświadczenia z pomocy w Ukrainie. Już wiadomo, że nie będzie to krótkotrwała pomoc.

Punkt zbiórki pomocy materialnej znajduje się w Gdańsku przy ul. Grunwaldzkiej 126. Jest on prowadzony w porozumieniu z ambasadą Turecką. Dzięki temu wiadomo, że obecnie najbardziej potrzebne są produkty higieniczne dla kobiet, żywność dla dzieci, zimowe namioty, koce, agregaty prądotwórcze. Pierwszy transport już dotarł na miejsce.

Przekazując pomoc warto też pamiętać o najmłodszych ofiarach kataklizmu. Chodzi o zapewnienie im chociaż częściowego komfortu, na przykład poprzez dostarczenie pluszaka.

Syria od prawie dwunastu lat objęta jest wojną domową, która systematycznie wyniszcza kraj a teraz dodatkowo utrudnia walkę ze skutkami trzęsienia ziemi. Klęska żywiołowa dotknęła około pięciu milionów ludzi, duża część z nich pozostaje bez dachu nad głową. Potrzebna jest ciepła odzież oraz namioty, śpiwory i żywność.

Gdańsk zadeklarował pomoc ofiarom po stronie Syryjskiej. Sytuacja polityczna znacząco utrudnia przekazywanie jej, jednak włodarze pracują nad rozwiązaniem.

Listen to "Samorządy pomagają ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii" on Spreaker.