Szlak Kopernikowski się rozwija!

2023-03-01 15:37
Szlak kopernikowski
Autor: Szlak Kopernikowski

2023 został ustanowiony rokiem Mikołaja Kopernika. Obchody nie ominą również województwa Pomorskiego w którym ten wybitny astronom często bywał. W jaki sposób rozwijany będzie szlak kopernikowski? Sprawdzał Kacper Frąckowiak

Szlak Kopernikowski wiedzie przez trzy województwa: Kujawsko-Pomorskie, Warmińsko-Mazurskie i województwo Pomorskie. Rozwój szlaku otworzy możliwości szerzenia wiedzy o Polskich naukowcach, bo jak się okazuje - nie tylko Heweliusz związany był z Gdańskiem.

Szlak w naszym regionie zahacza o pięć miast. każde z nich grało jakąś rolę w życiu astronoma. Pomorskie władze postanowiły połączyć siły z dwoma pozostałymi województwami, które związane były z życiem Kopernika.

Mikołaj Kopernik, mimo że najbardziej kojarzony jest z Toruniem i Fromborkiem, działał w interesie całej polskiej nauki. Przysłużył się tym całemu światu. Współpraca województw może być zarówno przesłaniem jak i wskazówką dla innych samorządów.

Rozwój szlaku w dużej mierze polegać będzie na jego promocji na różnych polach. Jest to wspólny interes województwa, bo chodzi o to, aby mieszkańcy całej polski ale i świata dowiedzieli się więcej o działalności Kopernika. W końcu - nie był jedynie astronomem

W ramach obchodów roku Kopernika powstała m.in. wystawa pt. „Mikołaj Kopernik Ponad Czasem”. Znajduje się na dziedzińcu Hevelianum. Powstał również specjalny zeszyt edukacyjny dla najmłodszych.

Listen to "Szlak Kopernikowski się rozwija" on Spreaker.