Trójmiasto pomaga najemcom lokali komunalnych

2023-03-20 16:30
Dług Dom
Autor: pixabay

Dług osób zamieszkujących lokale komunalne w Trójmieście w zeszłym roku wyniósł łącznie około 240 milionów złotych. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w skali kraju nieuregulowane płatności ma nawet co czwarty lokal, a suma długu przekracza 6 miliardów złotych zł.

W związku z obecną sytuacją gospodarczą na świecie rosną koszty życia, w tym także utrzymania mieszkania. Dlatego Trójmiejskie samorządy oferują pomoc osobom, które zalegają z płatnościami. Najważniejsze jest aby zgłosić problem ze spłatą.

Gdańsk oferuje między innymi odpracowanie zadłużenia. W takim przypadku osoba, która zalega z płatnością opracowuje zadłużenie wykonując drobne prace porządkowe. Możliwości jest jednak więcej i dobierane są indywidualnie do każdego dłużnika.

W Sopocie dłużników jest około 400 a skala zadłużenia waha się od kwoty w wysokości jednego czynszu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Miasto kilka lat temu wprowadziło program pozwalający umorzyć zaległości nawet w 100 procentach jeżeli zrezygnują z lokalu, lub osiemdziesiąt jeśli zamieni go na mniejszy. Pieniądze, które udało się odzyskać miasto zainwestuje w kolejne lokale komunalne, a jest to ponad 300 tys. złotych.

Według danych Głównego Urzedu Statystycznego, w Polsce, liczba mieszkań komunalnych w 2022 roku wynosiła 613,5 tys. To oznaczna, że w porównaniu z poprzednim rokiem liczba obowiązujących umów na najem mieszkań z zasobu gminy spadła o 2,7 proc.

Listen to "dlugi20032023" on Spreaker.