Twórcom kultury wręczono "Pomorskie Oscary"

2022-04-22 14:41
Twórcom kultury wręczono Pomorskie Oscary
Autor: Karol Stańczak

Anna Czekanowicz, Sławek Jaskułke, Zbigniew Majchrowski, O’Bows Quartet i Mirosław Baka zostali laureatami Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2021.

Laureatami Pomorskiej Nagrody Artystycznej zostają przedstawiciele środowiska artystycznego województwa pomorskiego, którzy w minionym roku byli autorami wybitnego dokonania artystycznego lub przyczynili się do powstania wyjątkowego wydarzenia kulturalnego. Nagrody są nieoficjalnie nazywane "Pomorskimi Oscarami".

W tym roku nominacje otrzymali przedstawiciele teatru, filmu, sztuk wizualnych, poetka, autor publikacji i muzycy, a także performerka i organizatorzy wydarzeń kulturalnych.

Statuetki Gryfa w kategorii Kreacje artystyczne otrzymali: Anna Czekanowicz za tomik "Szelest sukienki… Listy do przyjaciół". Sławek Jaskułke za kompozycję "Europa 67/21" łączącą jazz, swobodną improwizację, muzykę polifoniczną z poezją Różewicza, Herberta, Miłosza, Przerwy-Tetmajera i Szymborskiej oraz Zbigniew Majchrowski za książkę "Krypta Gustawa", dogłębne przyjrzenie się "Dziadom" Mickiewicza poprzez ich inscenizacje dokonane po 1989 roku, poszerzone o bogaty materiał ikonograficzny.

Za Pomorską Nadzieją Artystyczną został uznany zespół O’Bows Quartet, za debiutancką płytę "Visions4Gdańsk", stanowiącą hołd miastu i promującą kompozytorów młodego pokolenia związanych z Gdańskiem.

Wielką Pomorską Nagrodę Artystyczną otrzymał Mirosław Baka, za wirtuozerię aktorską, tworzenie mistrzowskich, pełnokrwistych kreacji teatralnych i filmowych zbudowanych na emocjach, poprowadzonych szalenie precyzyjnie, świadomie, prawdziwie, swobodnie, które jednocześnie ogląda się ze ściśniętym gardłem.

Kapituła wyróżniła również mecenasa pomorskiej kultury. Został nim Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy za odważne wspieranie pilotażowego projektu "Pomorski Inkubator Kultury", za regularne sponsorowanie Teatru Muzycznego w Gdyni, Opery Bałtyckiej w Gdańsku i Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, za pomoc w realizacji spektaklu dyplomowego Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni "Mury Jerycha".

Wręczone gryfy zaprojektowała Maria Teresa Kuczyńska. Gala odbyła się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Towarzyszył jej koncert symfoniczny.

Pomorska Nagroda Artystyczna została ustanowiona w 1998 roku. Wyróżnienie to przyznawane jest w trzech kategoriach. Kreacje Artystyczne (trzy równorzędne nagrody) otrzymują artyści za wydarzenia artystyczne, jakie miały miejsce w minionym roku. Z kolei Pomorska Nadzieja Artystyczna trafia do artysty w wieku do 35 lat, którego dokonania artystyczne już teraz są zauważalne i dobrze rokują na przyszłość. W kategorii Mecenat Kultury nagradzane są osoby lub firmy wspierające kulturę środkami niepochodzącymi z publicznych źródeł.(PAP)