Uwaga! Zwierzę na brzegu! Jak się zachować?

2022-08-10 15:24
zdjęcie przykładowe
Autor: pixabay.com

Jedne powodują popłoch, inne obrzydzenie a jeszcze inne są obiektem zachwytu. Chodzi o zwierzęta, które trafiają na morskie brzegi. Jak się przy nich zachowywać? Co można dla nich zrobić? O tym, niżej:

Żywa ryba na morskim brzegu to bardzo rzadki widok. Zwykle jest tak, że dopiero po jakimś czasie morze wyrzuca martwe już zwierzę na brzeg. Podobnie jest z meduzami, które wystawione na działanie światła słonecznego i suchego piasku długo nie przeżyją. W 98% składają się z wody a warunki poza nią są dla nich niezdatne do życia.

Warto pamiętać, że w takich sytuacjach nie ma powodu do obaw - pojedyncze zwierzę na brzegu nie oznacza zanieczyszczenia wody, a plaża zostanie posprzątana przez jednostkę, która się nią zajmuje.

Czasami jest też tak, że na brzeg trafi żywe morskie stworzenie. Wtedy najlepiej jest pomóc mu wrócić do wody.

Są też zwierzęta, które same wychodzą na brzeg. Na przykład foki wylegujące się na plaży zwykle odpoczywają po polowaniach. Warto pamiętać, że to dzikie zwierzęta, które nie są przyzwyczajone do tych, które spotykamy w fokariach. Mimo, że foka nie ma parawanu żeby, podobnie jak niektórzy plażowicze, zająć dla siebie kawałek terenu, to bardzo ceni sobie swoją przestrzeń osobistą. W końcu - jest u siebie.

Zdarzają się sytuacje kiedy w ten sposób pokazują, że potrzebują pomocy. Należy wtedy zwracać uwagę na ich zachowanie, bo taka sytuacja może być potencjalnie niebezpieczna tak samo dla nas, jak i dla zwierzęcia. Jak wiadomo - foka ma zęby i wie jak z nich korzystać. Jeśli pozwala podejść bliżej to znaczy, że coś jest nie tak i warto zawiadomić służby.

Fokę potrzebującą pomocy można zgłosić pod numerem alarmowym Błękitnego Patrolu WWF, lub pod 112.

Listen to "Uwaga! Zwierzę na brzegu! Jak się zachować?" on Spreaker.