W Sopocie dostępne są bezpłatne testy w kierunku HIV, HCV i kiły

2023-04-19 17:34
sopot testy hiv hcv kiła
Autor: pixabay

W Sopocie rozpoczął działalność Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny, w którym każdy może anonimowo i bezpłatnie wykonać szybki test w kierunku HIV, HCV i kiły. Wynik jest znany już po 15 minutach. Każda osoba, u której zostaje wykryte zakażenie, jest kierowana na bezpłatne leczenie.

Otwarty w poniedziałek w Sopocie punkt jest 25 w Polsce i trzecim w Trójmieście miejscem tego typu. To odpowiedź na duży wzrost liczby zakażeń HIV, HCV i kiły, wykrytych w minionych latach. Im wcześniej wykryta zostanie choroba tym większe szanse na normalne życie.

W tym roku zaplanowano przyjęcie ponad 200 osób, które skorzystają z porad przed i po teście. Dodatkowo w punkcie wykonane będzie ponad 700 badań w kierunku HIV, HCV i / lub kiły. Sama procedura testu jest szybka, bezbolesna i przypomina badanie cukru bo polega na pobraniu krwi z palca.

W punkcie będą także podejmowane działania mające na celu zwiększenie motywacji osób zakażonych HCV i kiłą do leczenia oraz osób zakażonych HIV do podjęcia leczenia antyretrowirusowego. Każda osoba, u której zostaje wykryte zakażenie, jest kierowana na bezpłatne leczenie. Osoba z HIV, dzięki temu, że przyjmuje tabletki, nie zachoruje na AIDS i nie umrze przedwcześnie, a efektywnie leczona, nie przekaże wirusa kolejnym osobom.

Dostępne są też informacje, jak nie dopuścić do zakażenia, czy jak uniknąć błędów diagnostycznych spowodowanych np. zbyt wczesnym wykonaniem testu na HIV, bo test jest wiarygodny dopiero po czasie. W przypadku testów laboratoryjnych trzeba odczekać minimum 2 tygodnie od ryzykownej sytuacji, a wynik otrzymywany jest po 6 tygodniach. Testy szybkie można wykonywać po 3 miesiącach od podejrzenia zakażenia.

Punkt jest czynny w poniedziałki, w godzinach od 16.00 do 20.00, w Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego przy ul. Chrobrego 10 w Sopocie.

Listen to "Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny w Sopocie" on Spreaker.