W Sopocie powstają mapy strat ciepła i zanieczyszczenia światłem

2023-03-08 12:16
mapa strat ciepła sopot
Autor: MGGP Aero

Sopot tworzy dwie nietypowe mapy, które zobrazują zanieczyszczenie światłem i wskażą miejsca, gdzie najszybciej ulatuje ciepło. Aby stworzyć mapy potrzebne były dane, które zebrał samolot uzbrojony w specjalną kamerę termowizyjną. Zdjęcia mogły zostać wykonane tylko przy odpowiednich warunkach atmosferycznych

Mapa strat ciepła jest w dużym uproszczeniu obrazem całego miasta wykonanym kamerą termowizyjną. Pozwala na odszukanie miejsc z dużymi stratami ciepła, spowodowanymi awariami, usterkami w sieciach ciepłowniczych, czy wadliwą izolacją. Mapy zostały wykonane zarówno dla infrastruktury miejskiej jak i prywatnej. Dzięki temu każdy mieszkaniec Sopotu będzie mógł sprawdzić czy jego mieszkanie jest wystarczająco docieplone.

Informacje z map umożliwią więc między innymi zmniejszenie kosztów ogrzewania, ale też będzie się wiązać z niższą emisją dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji, ponieważ im mniej ciepła będzie uciekać z infrastruktury tym mniej energii trzeba włożyć w utrzymanie go.

Nadmiar światła jest zanieczyszczeniem takim samym, jak np. hałas i utrudnia on funkcjonowanie między innymi nocnych zwierząt. Dlatego równie cennych danych dostarczy ortofotomapa, a ta ukaże między innymi zanieczyszczenie światłem i miejsca niedoświetlone. Pomoże także skuteczniej zarządzać oświetleniem w Sopocie.

Dodatkowo, w Sopocie powstaje mapa drzew, która ułatwi miastu skuteczne zarządzanie zielenią i umożliwi analizę stanu zdrowia roślinności, również na prywatnych posesjach.

Mapy zostały wykonane z kilku tysięcy fotografii i będą dostępne w internecie w połowie kwietnia na stronie sopot.obliview.com

Listen to "mapy07032023" on Spreaker.