Wiatrowskaz w kształcie żurawia wraca na dach portowego dźwigu

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku udostępnia zwiedzającym charakterystyczny wiatrowskaz. Chodzi o ikoniczną postać ptaka zdobiącego szczyt Żurawia gdańskiego.
Prace remontowe w słynnym Gdanskim Żurawiu trwają w najlepsze. Wszystko odbywa się pod czujnym okiem konserwatora zabytków, a obecny etap prac stworzył okazję do zaprezentowania jednego z charakterystycznych elementów budowli czyli wiatrowskazu w kształcie żurawia.
Żuraw z portowego dźwigu stał się atrakcją turystyczną dopiero niedawno. Podczas konserwacji został odwzorowany względem swojej historycznej formy tak wiernie jak tylko się dało. Informacje o tym jak wyglądał specjaliści zbierali między innymi ze źrodeł ikonograficznych.
Rzeźbę wykonano z blachy miedzianej. Warstwa zabezpieczająca była nietrwała przez co przepuszczała siarczany i roztwory siarki zmieszane z deszczówką do warstwy miedzianej, która z czasem stała się matowa i sczerniała. Teraz, po renowacji żuraw jest złoty i odtworzono jego detale.
Miedziany zabytkowy żuraw jest spory bo mierzy blisko 1,5 metra. Oprócz złotej barwy, zyskał specjalną powłokę odporną na promienie UV. Sama konserwacja składała się z kilku etapów.
Powrót wiatrowskazu na dach portowego dźwigu zaplanowano 27 kwietnia
Listen to "Wiatrowskaz Żuraw" on Spreaker.