Wiatrowskaz w kształcie żurawia wraca na dach portowego dźwigu

2023-04-21 17:32
Żuraw wiatrowskaz
Autor: Marek Jankowski

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku udostępnia zwiedzającym charakterystyczny wiatrowskaz. Chodzi o ikoniczną postać ptaka zdobiącego szczyt Żurawia gdańskiego.

Prace remontowe w słynnym Gdanskim Żurawiu trwają w najlepsze. Wszystko odbywa się pod czujnym okiem konserwatora zabytków, a obecny etap prac stworzył okazję do zaprezentowania jednego z charakterystycznych elementów budowli czyli wiatrowskazu w kształcie żurawia.

Żuraw z portowego dźwigu stał się atrakcją turystyczną dopiero niedawno. Podczas konserwacji został odwzorowany względem swojej historycznej formy tak wiernie jak tylko się dało. Informacje o tym jak wyglądał specjaliści zbierali między innymi ze źrodeł ikonograficznych.

Rzeźbę wykonano z blachy miedzianej. Warstwa zabezpieczająca była nietrwała przez co przepuszczała siarczany i roztwory siarki zmieszane z deszczówką do warstwy miedzianej, która z czasem stała się matowa i sczerniała. Teraz, po renowacji żuraw jest złoty i odtworzono jego detale.

Miedziany zabytkowy żuraw jest spory bo mierzy blisko 1,5 metra. Oprócz złotej barwy, zyskał specjalną powłokę odporną na promienie UV. Sama konserwacja składała się z kilku etapów.

Powrót wiatrowskazu na dach portowego dźwigu zaplanowano 27 kwietnia

Listen to "Wiatrowskaz Żuraw" on Spreaker.