Wizyty Duszpasterskie w Archidiecezji Gdańskiej

2023-01-23 15:02
zdjęcie przykładowe
Autor: pixabay.com

Początek roku to czas, kiedy księża wychodzą do wiernych z wizytą duszpasterską. Nie inaczej jest w Archidiecezji Gdańskiej. Czy tegoroczna kolęda wygląda inaczej niż przed pandemią?

Zwyczaj prowadzenia wizyt duszpasterskich sięga średniowiecza, czyli czasów kiedy zaczęły powstawać pierwsze parafie. Synod w Piotrkowie w 1607 uporządkował ten zwyczaj od strony prawnej. Teraz kolęda oznacza głównie spotkanie się wiernych z duszpasterzem. Zainteresowanie przyjmowaniem wizyt zależy od regionu. Duszpasterze trafiają na otwarte drzwi znacznie częściej, kiedy sprawują kolędę w wiejskich parafiach.

Wierni, którzy przyjęli duszpasterza do swojego domu podchodzili do wizyty z dużą życzliwością. Przypominamy, że w 2020 roku kolędy nie odbywały się z powodu pandemii. Rok później odbywały się ale w zmienionej formie, tzn. Wierni mogli poprosić o wizytę, przyjść na mszę św. odbywającą się dla wiernych z konkretnych ulic bądź połączyć obie te formy. Duszpasterzom również brakowało wizyt u wiernych.

W czasie tegorocznej kolędy w Archidiecezji Gdańskiej da się zauważyć to, że mniej ludzi przyjmuje księży do domu. Może mieć to związek zarówno ze świeżo pandemią koronawirusa oraz trwającym, wyjątkowo intensywnym, sezonem grypowym. Ale nie tylko, bo zdaniem księży ma to również związek z kryzysem który dotknął kościół. Nie tylko duszpasterze, ale też wierni mogą tworzyć pozytywny obraz kościoła, m.in. dzięki wpływowi wizyt duszpasterskich.

Listen to "Wizyty Duszpasterskie w Archidiecezji Gdańskiej" on Spreaker.