Wystawa fotografii chomika europejskiego na Uniwersytecie Gdańskim

2023-03-22 12:19
Chomik europejski
Autor: pixabay

Bohaterem nowej wystawy czasowej Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego jest chomik europejski. Ten gatunek małego ssaka występuje w polsce, choć jest zagrożony. Na wystawie można też podziwiać jego naturalne środowisko. Mówi dr Elżbieta Sontag z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii WB UG.

Chomik europejski jest jednym z najbardziej kolorowych ssaków występujących w Polsce. Ma czarny brzuszek, białe poliki, a jego sierść przybiera też barwy kremowe i brązowe. To także największy spośród chomików, osiąga do 30 centymetrów i waży około pół kilograma. Celem wystawy jest zwrócenie uwagi na bogactwo natury oraz przypomnienie, że warto chronić zagrożone gatunki. Fotografie pozwalają też spojrzeć przyjaznym okiem na to stworzenie.

Przy okazji tworzenia wystawy, odbyły się także badania nad populacją tego gatunku. Studenci z uniwersytetu Gdańskiego mieli okazje pomagać w badaniach pod kierownictwem profesor Joanny Ziomek z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w poznaniu. Natura lubi równowagę, więc bez tego gatunku mogłoby zabraknąć innych ważnych dla ekosystemu zwierząt.

Każdy gatunek pełni jakąś rolę, która mniej lub bardziej przyczynia się do naszego życia na Ziemi. Dlatego zagrożonym zwierzakom trzeba pomagać na przykład zwracając uwagę na zachowanie zwierząt domowych wychodzących na dwór, takich jak choćby koty.

Wystawa fotografii mieści się w holu głównym Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Można ją oglądać do 4 kwietnia. Autorami zdjęć są Łukasz Koba, Paweł Wrona oraz Łukasz Ziewacz, którzy również włączyli się w działania na rzecz ochrony chomika europejskiego.

Listen to "Chomik europejski" on Spreaker.