Zmiany w warunkach udzielania kredytów hipotecznych

2022-03-31 14:40

Zmieniają się warunki udzielania kredytów mieszkaniowych. Ma to związek ze zmieniającą się sytuacją na rynku. Jakie zmiany są wprowadzane? Co z osobami, które już spłacają kredyty? Czy są to stałe zmiany?

W związku ze wzrostem rynkowych stóp procentowych Komisja Nadzoru Finansowego skierowała do banków zalecenie zmieniające warunki udzielania kredytów mieszkaniowych. Chodzi o to, żeby banki brały pod uwagę zdolność kredytową osób ubiegających się o kredyt hipoteczny tak, jakby stopy procentowe miały jeszcze wzrosnąć. Takie rozwiązanie ma zabezpieczać kredytobiorców i banki.

Zmiany będą wpływać bezpośrednio na zdolność kredytową gospodarstw domowych. Część z wnioskodawców może nie otrzymać kredytu. W niektórych przypadkach zmiany będą miały wpływ na wysokość dostępnego kredytu

Wzrost stóp procentowych wpływa również na wysokość rat. Wiąże się to ze zmiennym oprocentowaniem. Zabezpieczeniem przed wzrastającymi ratami może być zmiana oprocentowania na stałe.

Decyzje Komisji Nadzoru Finansowego są dostosowane do tego, jak wygląda sytuacja na rynku. Póki co, stopy procentowe wciąż rosną. Nie jest jednak wykluczone że sytuacja się zmieni.

Tylko w zeszłym roku banki w Polsce udzieliły kredytów mieszkaniowych wartych prawie 89 mld zł.

Listen to "Zmiany w udzielaniu kredytów hipotecznych" on Spreaker.