Moneta z teatrem na awersie

2021-12-02 12:32
moneta okolicznościowa
Autor: Adrianna Grochala

Po ubiegłorocznym sukcesie monety okolicznościowej „Jeden Grosz Kolegiacki”, wybitej przy okazji 900-lecia powołania Kapituły Kolegiackiej w Głogowie, idąc za ciosem, udało się zrealizować kolejny numizmat! "Jeden Gryphius" - wybity przy okazji 2. rocznicy funkcjonowania Teatru im. Andreasa Gryphiusa.

Moneta o średnicy 28 mm została wybita z polskiej miedzi w nakładzie 1000 sztuk. Na jej awersie znajduje się dzisiejszy widok głogowskiego teatru z uwypuklonym portalem głównym, otoczony napisem: „Teatr im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie”. Rewers zawiera cyfrę „Jeden” połączoną z wizerunkiem patrona budynku - Andreasa Gryphiusa. Moneta znajduje się w ochronnym kapslu, wpięta w okolicznościową książeczkę, jest cegiełką na głogowską kolegiatę. Inicjatorami i koordynatorami projektu są Zdzisław Błażejewski i Dariusz Czaja. Zbiórkę prowadzi oddział Caritas przy parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Głogowie.

Monety będą rozprowadzane po niedzielnych Mszach Świętych przy kolegiacie oraz w zależności od obecnej sytuacji pandemicznej - również w innych punktach Głogowa.