Ruszył program "Asystent Osoby Niepełnosprawnej"

Osoby niepełnosprawne będą mogły skorzystać z pomocy asystenta m.in. przy wykonywaniu codziennych czynności czy podejmowaniu aktywności społecznej.
Kto może korzystać z programu?
Program adresowany jest do osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym, zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r.
Kim jest Asystent?
Asystentem osoby niepełnosprawnej jest:
- osoba posiadająca dyplom potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w zawodzie asystent osoby niepełnosprawnej;
- osoba z wykształceniem co najmniej średnim posiadająca co najmniej roczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym.
Czym zajmuje się Asystent?
Rolą asystenta jest pomoc w codziennych czynnościach, skierowana głównie na usamodzielnienie, integrację oraz zapobieganie izolacji osób niepełnosprawnych. Do obowiązków Asystenta może należeć m.in.:
- wspomaganie osoby niepełnosprawnej w komunikacji z otoczeniem, w tym pomoc w załatwianiu spraw urzędowych i innych,
- pomoc w poruszaniu się po mieście i w korzystaniu ze środków transportu,
- pomoc w docieraniu do domu, szkoły, miejsca pracy, lekarza, urzędów, świątyń itp.
- towarzyszenie osobie niepełnosprawnej w kontaktach społecznych – udział w imprezach kulturalnych, wyjściach do kin, teatrów, muzeów, na koncerty, na spotkania towarzyskie, na zakupy itp.
- wspólne spędzanie czasu wolnego mające na celu rozwijania zainteresowań.
Czym NIE zajmuje się Asystent?
Asystować to znaczy towarzyszyć, być obecnym. Asystent nie każe, nie decyduje, nie wyręcza. Nie powinien sprzątać czy robić zakupów.
Kiedy można korzystać z usług Asystenta?
- usługi Asystenta mogą być realizowane przez 7 dni w tygodniu, w godz. 7:00 – 22:00, a w uzasadnionych przypadkach godziny wykonywania usługi mogą zostać zmienione,
- limit godzin usług Asystenta przypadających na 1 uczestnika programy wynosi nie więcej niż 30 godzin miesięcznie
Program będzie realizowany od dnia 2 stycznia 2020 r. do 31 grudnia tego roku przez Miejski Ośrodek Rehabilitacji i Usług Specjalistycznych w Głogowie.
Zgłoszenia przyjmowane są w Miejskim Ośrodku Rehabilitacji i Usług Specjalistycznych od pn do pt. w godz. 7:00-15:00 (pok.19 – Pani Ania Wiszniewska), tu też należy pobierać karty zgłoszenia. Wypełnioną kartę można również przesłać mailem (skan) na adres: morius.glogow@gmail.com