Autobusy elektryczne w Gnieźnie

2023-11-26 14:37
Autobusy elektryczne w Gnieźnie
Autor: UM Gniezno

Miasto podpisało umowę na ich dostarczenie. Elektryki, w sumie 10 sztuk, zasilą tabor Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. To pierwszy taki zakup w historii miasta.

Umowa opiewa na blisko 30 milionów złotych. Miasto zdobyło na ten cel dofinansowanie – ponad 18 milionów złotych – z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Reszta pieniędzy pochodzić będzie z miejskiego budżetu. Nowe autobusy trafią do Gniezna w dwóch turach: pierwszych 5 autobusów ma być dostarczonych w ciągu 11 miesięcy od podpisania umowy (wraz z infrastrukturą do ładowania), kolejne 5 - najpóźniej do marca 2025 roku.

Każdy z 12-metrowych elektrycznych autobusów Urbino 12 electric będzie wyposażony w elektryczny silnik centralny i baterie Solaris High Energy. Ładowanie baterii będzie odbywać się poprzez złącze plug-in, a także przez pantograf. Gniezno postawiło na pantograf typu odwróconego, czyli urządzenie, które zamontowane jest na stacji ładowania i do ładowania baterii opuszcza się na dach pojazdu. Autobusy będą napędzane silnikiem bądź silnikami o łącznej mocy minimum 160 kW, które będą posiadały ogranicznik prędkości do 70 km/h oraz będą wyposażone w system rekuperacji energii. Pojemność magazynu energii ma pozwolić na przejechanie minimum 220 kilometrów na jednym ładowaniu, a sam magazyn ma być ładowany za pomocą złącza plug-in, ale także pantografu odwróconego. Będą to pojazdy niskopodłogowe na całej długości, przystosowane do przewozu osób z niepełnosprawnościami i pasażerów podróżujących z wózkami dziecięcymi. Każdy z 10 autobusów będzie klimatyzowany i wyposażony w innowacyjny system informacji pasażerskiej. Na pokładzie będzie 31 miejsc siedzących, w tym 12 dostępnych z tzw. niskiej podłogi, czyli bez konieczności pokonywania dodatkowych stopni.

Poza zakupem autobusów zrealizowana zostanie infrastruktura do ładowania elektrobusów – 5 podwójnych ładowarek (o mocy od 50 do minimum 150 kW), które będą ładować autobusy poprzez złącze plug-in oraz 2 pojedynczych ładowarek mobilnych, zdolnych ładować pojazd z mocą od 22 do co najmniej 50 kW. Ładowarki zostaną wybudowane w zajezdni przy ul. Wesołej w Gnieźnie. Zamówienie obejmuje także przeszkolenie co najmniej 20 kierowców i 10 mechaników wskazanych przez MPK.