Bezpłatne badania mammograficzne w Gnieźnie

2021-11-25 12:46
Bezpłatne badania mammograficzne w Gnieźnie
Autor: Materiał prasowy

Odbędą się 16 grudnia przy markecie Kaufland. Mammobus będzie czekać na panie między godz. 9:00 a 17:00. Do mobilnej pracowni zaprasza LUX MED Diagnostyka.

W badaniach mogą w wziąć udział kobiety w wieku od 50 do 69 lat, które są ubezpieczone i nie miały robionego badania w przeciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzednim dostały pisemne wskazanie do wykonania ponownie mammografii po upływie 12 miesięcy. Badanie jest bezpłatne, finansowane przez NFZ i nie wymaga skierowania lekarskiego. Trzeba wcześniej się zarejestrować pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. W związku z pandemią koronawirusa organizator prosi o stawienie się na badania w maseczce ochronnej i w czasie wyznaczonym podczas rejestracji.

W Polsce od 2006 roku realizowany jest Program Profilaktyki Raka Piersi. Jego założeniem jest przebadanie jak największej populacji Polek, tak aby wykryć potencjalną chorobę na najwcześniejszym etapie, a tym samym obniżyć wskaźnik umieralności z powodu raka piersi do poziomu osiągniętego w przodujących w tym zakresie krajach Unii Europejskiej.  Dotychczasowe wyniki realizacji programu nie są satysfakcjonujące. Mimo, że  mammografia jest najbardziej skuteczną metodą wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40 roku życia i najskuteczniejszym badaniem przesiewowym u kobiet w przedziale wiekowym 50–69 lat, w 2021 roku z bezpłatnych badań mammograficznych skorzystało zaledwie niewiele ponad 34 % uprawnionych pań.  

Pamiętajmy: wcześnie wykryty nowotwór umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie oraz daje niemal 100% gwarancję powrotu do zdrowia. Mammografia pozwala na wykrycie zmian bezobjawowych w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych.