Gmina Łubowo: areszt dla sprawcy przemocy

2022-07-14 9:58
Zatrzymany 36-latek
Autor: KPP Gniezno

Najbliższy miesiąc za kratkami spędzi 36-latek. Mężczyzna bez powodu wszczął awanturę i nie stosował się do sądowego zakazu zbliżania.

Do zdarzenia doszło 8 lipca. O pomoc policjantów poprosiła kobieta – mieszkanka gminy Łubowo. Z relacji pokrzywdzonej wynikało, że jej pijany 36-letni mąż bez powodu wszczął awanturę i nie stosował się do sądowego zakazu zbliżania. W swoim organizmie miał 2,5 promila alkoholu. W związku z podejrzeniem stosowania przemocy fizycznej i psychicznej agresor został odizolowany od swojej rodziny. Trafił do pomieszczeń dla osób zatrzymanych. Po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut znęcania się nad żoną, do którego się przyznał. Sąd Rejonowy w Gnieźnie zastosował wobec niego miesięczny areszt. 36-latek już wcześniej był karany za znęcanie. Sprawcy może grozić kara do 7,5 roku pozbawienia wolności.

Wobec osób stosujących przemoc domową mundurowi z Gniezna egzekwują zasadę ZERO TOLERANCJI. Przestępstwo „czterech ścian” dotyka różne rodziny, zarówno te biedne, patologiczne, w których alkohol jest na porządku dziennym, jak i te bogate, tzw. „dobre domy”, po których nikt by się tego nie spodziewał. Wiele ofiar zgłaszających takie przestępstwo po kilku dniach wycofuje się ze swoich zeznań. Nie chce uczestniczyć w kolejnych czynnościach, nie chce ścigania sprawców, tłumacząc to „miłością do partnera”, „wiarą w poprawę sytuacji”, „brakiem wiary w to, że można żyć inaczej – lepiej”. Niestety zazwyczaj takie osoby, po pewnym czasie ponownie zgłaszają przemoc. Pierwszą rzeczą jaką możemy zrobić w przypadku zaistnienia przemocy domowej jest sporządzenie formularza Niebieskiej Karty. Procedurę Niebieskiej Karty realizują przede wszystkim dzielnicowi. To oni w ramach pomocy systematycznie składają wizyty w rodzinie gdzie stosowana jest przemoc, podczas których udzielają wsparcia ofiarom przemocy domowej i pokazują możliwości uzyskania wszechstronnej pomocy. Dzielnicowi utrzymują stały kontakt z rodziną, by móc zapewnić choć w pewnym stopniu bezpieczeństwo domownikom. Rozmawiają też ze sprawcą przedstawiając mu konsekwencje prawne wynikające ze stosowania przemocy.