Gniezno: areszt za usiłowanie rozboju na cmentarzu

2022-07-08 10:59
Jeden z zatrzymanych mężczyzn
Autor: KPP Gniezno

Najbliższe 3 miesiące w areszcie spędzą 17 i 18-latek, którzy próbowali obrabować ludzi na cmentarzu przy ulicy Witkowskiej w Gnieźnie. Mężczyźni byli wcześniej notowani przez policję. Za usiłowanie rozboju grozi do 12 lat więzienia.

Do zdarzenia doszło 3 lipca wieczorem. 61-letnia gnieźnianka odwiedzała grób zmarłej osoby, gdy została zaatakowana przez młodego mężczyznę. Napastnik podszedł do kobiety, wypowiadając słowa „stój, bo strzelam”. Gdy spojrzała w jego kierunku zauważyła przedmiot przypominający broń skierowany w jej kierunku. Przerażona zaczęła uciekać krzycząc: ”ratunku”. Na jej krzyk zareagowały dwie młode osoby, które zaalarmowały policję. Po kilku godzinach w gnieźnieńskiej komendzie zgłosiło się małżeństwo, któremu w podobny sposób próbowano ukraść portfele. Kolejni pokrzywdzeni – małżeństwo z dzieckiem - zostali ustaleni następnego dnia podczas wykonywania czynności. Sprawca działał w ten sam sposób.

Funkcjonariusze operacyjni kilkanaście godzin po zdarzeniu zatrzymali dwie osoby: 17-letniego gnieźnianina i 18 letniego mieszkańca Nowego Tomyśla. Zabezpieczyli też pistolet, który okazał się repliką pistoletu blok. Trzeba dodać, że jest to broń pneumatyczna, na którą nie jest wymagane pozwolenie, jednak łudząco przypomina broń palną. Młodzi mężczyźni byli już notowani przez policję za kradzieże sklepowe. Z ustaleń śledczych wynika, że to młodszy z nich wymyślił sposób na szybki zarobek. Podejrzanym prokurator przedstawił zarzuty dotyczące usiłowania rozboju i stosowania groźby bezprawnej w celu zmuszenia innej osoby do określonego zachowania. Wczoraj Sąd Rejonowy w Gnieźnie zastosował wobec zatrzymanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego trzymiesięcznego aresztu.