Gniezno: Pomoc dla Ukrainy

2022-03-04 10:01
Punkty wydawania żywności i odzieży
Autor: UM Gniezno

Ruszają punkty wydawania żywności i odzieży dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Będą działały od 4 i 5 marca w siedzibie Caritas i hali sportowej przy ulicy Sobieskiego. Gnieźnieńska Caritas informuje również, że na obecną chwilę ma zabezpieczonych 750-800 miejsc noclegowych i pobytowych.

Punkty wydawania żywności i odzieży dla uchodźców wojennych z Ukrainy.

Uchodźcy wojenni z Ukrainy odbierać mogą:

- od 4 marca żywność w siedzibie Caritas AG, osiedle Orła Białego 20 (przy Szkole Podstawowej nr 10, foto 1), poniedziałek-piątek, 9:00-14:00.

- od 5 marca odzież w magazynie prowadzonym przez powiat gnieźnieński w hali sportowej przy ul. Sobieskiego 20 (foto 2), poniedziałek-piątek, 12:00-14:00, sobota 11:00-13:00.

Відкриваються пункти роздачі продуктів харчування та одягу для біженців від війни з України. Військові біженці з України можуть збирати:

- з 4 березня харчування в приміщенні Caritas AG, Osiedle Orła Białego 20 (біля початкової школи № 10, фото 1), понеділок-п'ятниця, 9.00-14.00,

- з 5 березня одяг на складі Гнєзненського повіту в Спортивній залі на вул. Sobieskiego 20 (Фото 2), понеділок-п'ятниця, 12.00-14.00, субота 11.00-13.00.

Komunikat dla osób, które przyjęły uchodźców wojennych z Ukrainy.

Urząd Miejski w Gnieźnie zwraca się z prośbą do wszystkich mieszkańców, którzy w geście wielkiego serca przyjęli do prywatnych mieszkań i domów uchodźców wojennych z Ukrainy o zgłoszenie tego faktu mailowo na adres: pobyt@gniezno.eu. Dane te pomogą w stworzeniu bazy osób, które będą wymagały długofalowej pomocy i wsparcia: edukacyjnego, psychologicznego, żywieniowego czy administracyjnego. W mailu należy podać liczbę przyjętych osób oraz wiek dzieci (jeżeli takie zostały przyjęte). Do tego opcjonalnie można podać kontaktowy numer telefonu do osoby, która przyjęła uchodźców. Nie należy podawać w mailu danych osobowych (imion, nazwisk, PESELI).

Gnieźnieńska Caritas informuje również, że na ten moment ma zabezpieczonych 750-800 miejsc noclegowych i pobytowych. Są to: kwatery prywatne, kwatery parafialne, kwatery w zakonach oraz kwatery w budynkach należących do archidiecezji gnieźnieńskiej m.in. w seminarium, domu rekolekcyjnym, Centrum Edukacyjno-Formacyjnym.

Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej uruchomiła też specjalny numer pod którym można umówić się po odbiór żywności.

Телефон: 793 016 813 для громадян України. Домовтеся про прийом їжі.

Garść ważnych informacji dotyczącym pobytu uchodźców z Ukrainy na terenie Gniezna:

662 233 196 – od 1 marca, codziennie w godzinach od 6:00 do 22:00 pod tym numerem telefonu Straż Miejska będzie udzielać informacji związanych z pobytem w Gnieźnie uchodźców z Ukrainy.

Pomoc uchodźcom z Ukrainy koordynuje państwo polskie za pośrednictwem wojewodów. Na stronie Urzędu Wojewódzkiego można znaleźć ważne informacje dotyczące pobytu uchodźców: https://www.poznan.uw.gov.pl/informacje-dla-obywateli-ua.

WAŻNE: państwo polskie na razie nie finansuje pobytu uchodźców w domach prywatnych. Osoby opiekujące się uchodźcami z Ukrainy robią to na własny koszt. Ma powstać specjalna ustawa w tej sprawie.

Wszelkich informacji związanych z pobytem Ukraińców w Polsce udziela Wydział Spraw Cudzoziemców w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu: 61 850 87 77 – tu należy dzwonić od poniedziałku do piątku godz. 8 – 20. Pytania można również kierować na adres e-mail cudzoziemcy@poznan.uw.gov.pl. Informacje można znaleźć także na stronie migrant.poznan.uw.gov.pl/uk.