Gniezno: uwaga na oszustów

2022-04-05 13:36
Uwaga na oszustów
Autor: KPP Gniezno

Znów dali o sobie znać. Tym razem podszyli się pod policjantów. Dwie seniorki straciły w sumie 100 tysięcy złotych. Mundurowi po raz kolejny apelują o ostrożność i rozwagę.

Do seniorki z Gniezna zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Oświadczył, że syn spowodował wypadek śmiertelny i trzeba wpłacić za niego kaucję. Kobieta poinformowała go, że ma w domu 70 tysięcy złotych. Rozmówca zaaranżował przekazanie pieniędzy. Przyszło po nie dwóch mężczyzn w wieku około 40 lat. Ale to nie jedyna ofiara oszustów. Pieniądze straciła też 72-latka. Na jej numer stacjonarny zadzwonił mężczyzna podszywający się pod policjanta z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Powiedział jej, że prowadzi ,,akcję” przeciwko oszustom. Po zapytaniu kobiety w jakim banku posiada konto ,,rozmówca” poinformował ją, że jej pieniądze są zagrożone i jeśli nie chce ich stracić powinna wypłacić wszystkie oszczędności. Niestety kobieta uległa namowom fałszywego funkcjonariusza i straciła 30 tysięcy złotych.

Policjanci apelują by nie przekazywać pieniędzy żadnym obcym osobom, bez względu na okoliczności. Prawdziwi funkcjonariusze nigdy nie żądają od nas pieniędzy. Jeżeli odbierzemy podejrzany telefon od osoby podającej się za wnuczka czy policjanta z prośbą czy żądaniem przekazania pieniędzy, możemy podejrzewać, że mamy do czynienia z oszustem. Przy tego typu przestępstwach bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka, której głównym celem jest uświadomienie osób starszych przed grożącym im niebezpieczeństwem. Mundurowi radzą by młodsze osoby porozmawiały ze starszymi członkami rodziny i uczuliły na ten problem.