„Independenti@” w Teatrze Fredry

2022-04-20 12:35
Spektakl Independenti@ na deskach Teatru Fredry
Autor: UM Gniezno

To niezwykłe przedstawienie laureatki stypendium kulturalnego - Klaudii Strzelczyk. W ubiegłym roku otrzymała ona stypendium imienia Sławomira Kuczkowskiego na przygotowanie tego wydarzenia.

Spektakl został stworzony przez młodzież dla młodzieży. Porusza temat zależności (osoby od osoby i osoby od rzeczy) oraz uzależnienia. Pozwoli młodym ludziom zmierzyć się z trudnymi problemami współczesności przybliżając im pojęcia uzależnienia od mediów społecznościowych, pracoholizmu czy problemu z odwagą twórczą. Uczniowie gnieźnieńskiej Szkoły Tańca i Baletu Le Pas wybrali muzykę, zaprojektowali kostiumy i ułożyli choreografię. Spektakle zostaną zaprezentowane na scenie Teatru Fredry 30 kwietnia o godz. 17:00 i 19:00.

Stypendium w wysokości 2,5 tysiąca złotych jest fundowane przez miasto. Nosi imię Sławomira Kuczkowskiego – jednego z najważniejszych twórców gnieźnieńskiej kultury niezależnej przełomu XX i XXI wieku. Był założycielem Teatru Wizji i Medytacji „Czerwona Główka” oraz Teatru Poezji Poetów Różnych. Zajmował się reżyserią, był animatorem kultury oraz autorem audycji literackich w lokalnych rozgłośniach radiowych. Ważnym obszarem jego twórczości była także poezja – za tom „Piętno” został uhonorowany pośmiertnie Nagrodą im. ks. Jana Twardowskiego. Był także członkiem-założycielem Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia Konfraternia Teatralna oraz długoletnim pracownikiem Młodzieżowego Domu Kultury.