Kradł prąd, nie uniknie kary

2022-02-14 7:29
Kradzież prądu w Gnieźnie
Autor: KPP Gniezno

Przypadek kradzieży prądu ujawnili pracownicy energetyki. Do sądu trafił już akt oskarżenia przeciwko 71-letniemu mieszkańcowi Gniezna.

Podczas kontroli przeprowadzonej w październiku pracownicy energetyki ujawnili, że w jednym z mieszkań w centrum miasta dochodzi do nielegalnego poboru energii elektrycznej. Powiadomieni o tym gnieźnieńscy śledczy wszczęli w tej sprawie postępowanie. Do sądu trafił właśnie akt oskarżenia skierowany przeciwko mężczyźnie. Za kradzież prądu grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Sprawca będzie musiał też uregulować naliczoną opłatę za nielegalny pobór, która w tym przypadku wynosi ponad 3 200 złotych.

Policjanci przestrzegają, że prowizoryczne instalacje mogą doprowadzić do powstania pożaru lub porażenia. „Lewe" podłączenia to również zagrożenie dla bezpieczeństwa osób mieszkających w danym budynku. W wielu przypadkach kradzież prądu wiąże się z uszkodzeniem instalacji elektrycznej. To z kolei jest częstą przyczyną pożarów bądź porażenia prądem, nie tylko osób nielegalnie pobierających energię elektryczną, lecz również osób mieszkających w sąsiedztwie.