Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy

2022-06-23 14:03
Obywatelskie ujęcie pijanego kierowcy
Autor: KPP Gniezno

Doszło do niego na ulicy Wrzesińskiej w Gnieźnie. Dwóch mężczyzn widząc kierowcę jadącego wężykiem zatrzymało go i przekazało policjantom. 67-latek miał 0,55 promila alkoholu w organizmie. Do tego miał dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Do zdarzenia doszło 21 maja około 2:30. Dwaj mężczyźni - 26-latek z Rybna Wielkiego i 23-latek z Niewolna - jadąc ulicą Wrzesińską zauważyli pojazd wyjeżdżający z parkingu byłej cukrowni. Kierujący początkowo stanął w poprzek jezdni, następnie ruszył w kierunku ulicy Kostrzewskiego. W trakcie jazdy poruszał się wężykiem i najeżdżał na krawężniki. To wzbudziło niepokój u 23 i 26-latka. Postanowili działać i ruszyli swoim autem za podejrzanym pojazdem. Obserwowany kierowca w pewnym momencie skręcił na posesję przy ulicy Wrzesińskiej, zahaczył o bramę wjazdową i zatrzymał się na płocie. Wyszedł z samochodu i zaczął się oddalać. Młodzi mężczyźni pobiegli za nim i ujęli, jak się później okazało 67-latka z Gniezna, a następnie przekazali wezwanym na miejsce funkcjonariuszom policji. Przeprowadzone przez mundurowych badanie wykazało, że sprawca miał 0,55 promila, ponadto miał dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Za swoje skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie 67-latek odpowie przed sądem. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, a za niestosowanie się do wyroku sądu nawet do lat 5. Gnieźnieńska policja apeluje, aby reagować na niebezpieczne zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Każdy, nawet anonimowo może powiadomić najbliższą jednostkę policji o niepokojącym zdarzeniu dzwoniąc na numer alarmowy 112. Policjanci sprawdzą każdy sygnał.