Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

2022-11-17 13:26
Światowy Dzień Rzucania Palenia
Autor: Joanna Kubicka

Dziś przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Obchodzony jest od ponad 30 lat, w trzeci czwartek listopada. Jak wiadomo, zerwanie z nałogiem do najprostszych nie należy, ale jest jak najbardziej możliwe. Jak to zrobić? Gdzie szukać pomocy?

Idea obchodzonego w Polsce i na świecie „Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu” ma na celu zwrócenie uwagi całego społeczeństwa globalnie i lokalnie na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim na skutki zdrowotne, które spowodowane są paleniem papierosów, a w ostatnich latach również e-papierosów. To także zachęcanie osób palących do zaprzestania palenia oraz zwrócenie uwagi na fakt, że osoby niepalące (w tym dzieci) mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego, bez narażania na tzw. „bierne” palenie. Palenie papierosów/e-papierosów to również zagrożenia dla środowiska!

Palenie tytoniu powoduje różne choroby przewlekłe, w tym choroby serca, ślepotę, miażdżycę, choroby płuc i zaburzenia płodności. Tytoń wypalany w dowolnej formie jest przyczyną 90% wszystkich nowotworów płuc oraz istotnym czynnikiem ryzyka udarów i śmiertelnych ataków serca. Zabija średnio jednego na dwóch palaczy. Stąd tak ważne jest uświadamianie, jakie ryzyko niesie za sobą palenie. 

Czy łatwo rozstać się z nałogiem? Zapewne nie, ale warto próbować! Jakie korzyści płyną z rzucenia palenia? Między innymi o tym w materiale audio poniżej...

Listen to "Nie pal i żyj!" on Spreaker.