Światowy Dzień Serca

2022-09-28 13:53
kardiolog Witold Gwizdała, ordynator oddziału kardiologi Szpitala Pomnik Chrztu Polski
Autor: J.Malińska

Od 22 lat ostatnia niedziela września obchodzona jest pod znakiem serca. Światowy Dzień Serca ma na celu przede wszystkim zwrócenie szczególnej uwagi na najważniejsze zagrożenia zdrowia: miażdżycę i nadciśnienie tętnicze. Ma też zwiększyć świadomość społeczną.

Choroby układu krążenia są w Polsce główną przyczyną zachorowań i zgonów u dorosłych, zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Szacuje się, że stanowią one 40% wszystkich przyczyn zgonów, a po 65 roku życia – aż 53%. Corocznie z tego powodu umiera w Polsce ponad 170 tysięcy osób. Za rozwój chorób układu krążenia w większości odpowiadają warunki środowiskowe i styl naszego życia.

Jak zatem zadbać o nasze serca? Warto pamiętać o badaniach kontrolnych. Ważne są również ćwiczenia i dieta. Na pracę naszego układu krążenia wpływają stres i używki. Z tych ostatnich powinniśmy całkowicie zrezygnować. Nie palmy papierosów, unikajmy biernego wdychania dymu tytoniowego. Trucizną dla serca są również alkohol, narkotyki i inne substancje psychoaktywne.

Jak dbać o nasze serce? Radzi kardiolog Witold Gwizdała z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca.

Listen to "Światowy Dzień Serca" on Spreaker.