Groźny szczep ptasiej grypy! Apel do hodowców drobiu

2023-01-04 10:53
Ptasia grypa
Autor: fot. Pixabay

Na terenie powiatu gorzowskiego zwiększyło się ryzyko wystąpienia ognisk wirusa ptasiej grypy. To wyjątkowo zakaźny szczep, który atakuje drób oraz dzikie ptaki.

Niestety, ale wirus ptasiej grypy dotarł również do naszego województwa. Kilka dni temu stwierdzono go u dzikiej gęsi, która została znaleziona na promenadzie nad jeziorem w Sławie w powiecie wschowskim. Dotychczas na terenie powiatu gorzowskiego nie odnotowano podobnego przypadku, ale hodowcy drobiu muszą być czujni.

Aby ustrzec drób przed wirusem ptasiej grypy hodowcy powinni zachować zasady tzw. bioasekuracji. Co istotne, nie ma tu znaczenia wielkość posiadanej hodowli.

Pierwsze ognisko ptasiej grypy potwierdzono w 1959 r. w Szkocji.  W Lubuskiem najgorsza sytuacja była w 2017 roku. Wtedy to w ramach zwalczania choroby zlikwidowano ponad milion sztuk drobiu: gęsi, kaczek, brojlerów oraz indyków. Koszty walki z epidemią oszacowano wtedy na ponad 54 mln złotych. Pierwsze ognisko stwierdzono wtedy na fermie gęsi w podgorzowskiej gminie Deszczno, która uznawana jest za lubuskie zagłębie drobiarskie.

Listen to "Zagrożenie ptasią grypą" on Spreaker.