Bahr i jego Juta

2021-10-26 10:24
Bahr i jego Juta
Autor: Agnieszka Moskaluk Bahr i jego Juta

Max Bahr był Landsberskim fabrykantem, ale też filantropem i społecznikiem. Jego dziedzictwo odnajdujemy także w dzisiejszym Gorzowie. Wciąż też inspiruje historyków i tzw. podmioty ekonomii społecznej. 25 października w Bibliotece Herberta otwarto wystawę „Juta, domy, republika. Przemysłowiec i reformator społeczny Max Bahr”.

Wystawa „Juta, domy, republika. Przemysłowiec i reformator społeczny Max Bahr (1848-1930) z Landsbergu nad Wartą” została przygotowana przez Brandenburskie Główne Archiwum Krajowe (Brandenburgisches Landeshauptarchiv) w Poczdamie przy współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. Z. Herberta w Gorzowie.

Swoją premierę miała w rodzinnym mieście Maxa Bahra, dokładnie w dniu jego 173. rocznicy urodzin.

Bahr i jego Juta
Autor: Agnieszka Moskaluk Bahr i jego Juta

Wystawa jest zwieńczeniem projektu, który biblioteka rozpoczęła w sierpniu 2019 roku i tym samym odkryła na nowo sylwetkę landsberskiego przedsiębiorcy, filantropa i reformatora. W jego ramach zorganizowano polsko-niemieckie seminarium, grę miejską i wycieczki śladami Maxa Bahra, a także wydano książkę „Max Bahr – społecznik, polityk i przedsiębiorca. Wspomnienia z lat 1848-1926”, która premierę miała 30 stycznia 2020 r. w Dniu Pamięci i Pojednania. I tego dnia rozszedł się cały nakład jej I wydania.

W trakcie realizacji projektu okazało się, że Brandenburskie Główne Archiwum Krajowe w Poczdamie przygotowuje wystawę o życiu i działalności Maxa Bahra. Instytucje nawiązały współpracę, której efektem jest wystawa, jaką możemy oglądać w gorzowskiej książnicy do stycznia 2022 roku.

Słuchaj Bahr i jego Juta