Darmowe badania czekają!

2021-09-23 11:41
ból gardła
Autor: Pixabay.com

Fundacja ‘Z uśmiechem przez życie’ zaprasza gorzowian na darmową biopsję optyczną, która pozwoli wykryć zmiany w jamie ustnej niewidoczne gołym okiem. Badania odbędą się 23 i 24 wrzesnia

Rak gardła nie plasuje się na podium. Być może dlatego go bagatelizujemy. Jednak początkowo niegroźne zmiany w jamie ustnej, szybko mogą stać się  złośliwe. Już teraz za darmo można wykonać badanie profilaktyczne w tym kierunku.

Za raka krtani, gardła, ale i szyjki macicy odpowiadają wirusy brodawczaka ludzkiego HPV16 i HPV18. Ważnym czynnikiem ryzyka są: częste picie alkoholu, ryzykowne zachowania seksualne, a także palenie papierosów, nieodpowiednia higiena jamy ustnej czy niedopasowane protezy stomatologiczne.

Objawy raka gardła są podobne do tych, jakie spotykamy przy infekcji górnych dróg oddechowych. To m.in. utrzymujące się ponad dwa tygodnie zmiany w jamie ustnej, chrypka czy ból gardła.

Śmiertelność w przypadku nowotworu jamy ustnej wynosi 2/3 rozpoznanych przypadków, podczas gdy choroba wykryta we wczesnym stadium to 80-90 proc. szans na wyleczenie.

Fundacja ‘Z uśmiechem przez życie’ po raz kolejny zaprasza gorzowian do gabinetu dr Anny Dojs przy Żeromskiego na darmową biopsję optyczną, która pozwoli wykryć zmiany w jamie ustnej niewidoczne gołym okiem. Wykorzystywana w tym badaniu metoda autofluorescencyjna wspomaga medyka w wykryciu zmian, które podczas badania świecą.

Rak nie boli, dlatego tak ważne jest, by zdiagnozować go w początkowym stadium. Niestety, pacjenci trafiają do lekarza, gdy nowotwór jest już bardzo zaawansowany, co jest jednoznaczne z koniecznością radykalnego okaleczenia, np. z usunięciem żuchwy, szczęki czy nosa. A dzięki badaniu można tego uniknąć.

Badanie profilaktyczne z wykorzystaniem metody autofluorescencyjnej nie trwa długo i nie boli. Jest też całkowicie darmowe. Odbędzie się 23 i 24 wrzesnia przy ul. Żeromskiego 19 w Gorzowie. Rejestracja telefoniczna do 20.00 pod numerem 95 722 32 50.