Deszczno i Kłodawa najlepsze do życia

2021-11-09 9:17
Gmina Dobra do Życia
Autor: Urząd Gminy Kłodawa

Gdzie w Polsce żyje się najlepiej? Serwis Samorządowy PAP ogłosił wyniki swojego rankingu Gmina Dobra do Życia. W Polsce najlepsza o życia jest stolica i okolica. A w Lubuskiem

W Lubuskiem prym wiedzie północna część regionu – szczególnie, jeśli chodzi o  gminy wiejskie. Pierwsze miejsce w województwie i 248. w kraju zajęła w tej kategorii gmina Kłodawa, a trzecie – Deszczno.

Ranking Gmina Dobra do Życia to inicjatywa serwisu samorządowego PAP, a opracowany został przez prof. Przemysława Śleszyńskiego z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk i jego zespół, który wziął pod uwagę 48 wskaźników rozwoju. To m.in.:  wydatki inwestycyjny, środowisko naturalne i klimatyczny bilans wodny, rozwój społeczno-ekonomiczny, rynek pracy, infrastruktura, zdrowie i bezpieczeństwa oraz dostępność i jakości usług publicznych.

W pierwszej dziesiątce w swojej kategorii rankingu znalazła się także: Zielona Góra, która zajęła 8. miejsce w kraju wśród miast na prawach powiatu. Gorzów zajął 30. Miejsce w tej kategorii.   

Zestawienie w rankingu obejmuje wszystkie 2477 polskich gmin.

Listen to "Deszczno i Kłodawa najlepsze do życia" on Spreaker.