Diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego

2023-02-06 17:00
Dzień Życia Konsekrowanego
Autor: fot. Kamil Lewera Dzień Życia Konsekrowanego

W Rokitnie odbyły się diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego. W tym roku spotkanie odbyło się pod hasłem „Konsekrowani świadkami wiary w Kościele i w świecie”.

Osoby konsekrowane przeważnie żyją w zakonach, chodzą w habitach, a na co dzień prowadzą parafie lub różne dzieła charytatywne. W sobotę w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie miały one swoje święto. W świątyni obchodzono bowiem diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego.

- Robią to przez wytrwałą modlitwę w zakonach kontemplacyjnych, dzieła miłosierdzia i wychowawcze, katechetyczne, czy misyjne. Posługują w parafii, szpitalach, czy zakładach opiekuńczych. Niestety w naszych czasach – dążenia do sukcesu i źle pojętej wolności – wielu ludzi, nawet ochrzczonych nie rozumie piękna tego powołania. Należy je odczytywać w świetle ośmiu błogosławieństw i Jezusowego wołania: „Przyjdź i naśladuj mnie – mówił biskup Tadeusz Lityński.

Osoby konsekrowane to nie tylko członkowie, którzy należą do wspólnot zakonnych. To również konsekrowani świeccy. Śluby posłuszeństwa złożyła m.in. doktor Anna Wywiał z Kostrzyna nad Odrą.

Sanktuarium w Rokitnie
Autor: Kamil Lewera Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie

Aktualnie w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej pracują 174 siostry z 24 żeńskich zgromadzeń zakonnych oraz 100 zakonników, kapłanów i braci, z 10 zgromadzeń męskich. Kilka kobiet podjęło indywidualne życie konsekrowane poprzez włączenie do stanu dziewic lub wdów.

Listen to "Diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego" on Spreaker.