Gorzowianie oddali hołd Polakom zesłanym na Sybir

2022-02-10 15:28
Gorzowianie oddali hołd Polakom zesłanym na Sybir
Autor: Kamil Lewera Gorzowianie oddali hołd Polakom zesłanym na Sybir

Na gorzowskim cmentarzu upamiętniono 82. rocznicę pierwszej masowej zsyłki Polaków na Sybir. Uroczystości, w których wzięli udział m.in. przedstawiciele władz województwa, miasta, przedstawiciele sybiraków oraz uczniowie lokalnych szkół odbyły się przy Pomniku Ofiar Stalinizmu.

Dziś mijają 82. lata od pierwszej masowej zsyłki Polaków na Sybir. Rocznicowe uroczystości tego ważnego i zarazem tragicznego w dziejach Polski wydarzenia odbyły się na gorzowskim cmentarzu komunalnym.

- 82. lata temu, w nocy z 9 na 10 lutego siepacze z NKWD przeprowadzili pierwsze deportacje naszych rodaków na Syberię, do łagrów, obozów pracy i miejsc prześladowań. To była zaplanowana akcja, która miała na celu wynarodowienie Polaków, pozbawienie ich tożsamości i unifikację z sowiecką Rosją. Nie udało się, ponieważ nasi rodacy mieli w sobie odwagę i siłę by nie zapomnieć o swojej tożsamości i historii. Zapłacili za to najwyższa cenę, a wielu z nich nigdy nie wróciło do ojczyzny – mówił w czasie uroczystości wojewoda Władysław Dajczak.

Gorzowianie oddali hołd Polakom zesłanym na Sybir
Autor: Kamil Lewera Gorzowianie oddali hołd Polakom zesłanym na Sybir

W wyniku agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939 roku wschodnie obszary Rzeczypospolitej znalazły się w granicach Związku Sowieckiego 10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir, przeprowadzona przez NKWD. Zamieszkujący te tereny Polacy zostali deportowani w latach 1940–1941 w głąb Rosji i na Syberię. Łącznie zesłano prawie 2 mln Polaków.

Listen to "Gorzowianie oddali hołd Polakom zesłanym na Sybir" on Spreaker.