Gorzowska elektrociepłownia inwestuje i rezygnuje z węgla

2021-11-09 13:56
Gorzowska elektrociepłownia inwestuje i rezygnuje z węgla
Autor: PGE Energia Ciepła S.A. Gorzowska elektrociepłownia inwestuje i rezygnuje z węgla

W gorzowskiej elektrociepłowni powstanie kotłownia szczytowo-rezerwowa. Inwestycja pozwoli na całkowite wycofanie węgla, który zostanie zastąpiony gazem systemowym z lokalnych źródeł.

W gorzowskim Oddziale PGE Energia Ciepła z Grupy PGE powstanie kotłownia rezerwowo-szczytowa o mocy 62 MWt. Inwestycja będzie kosztować ponad 40 mln zł i pozwoli na całkowite odejście od spalania węgla w elektrociepłowni. Nowa kotłownia ma zostać przekazana do eksploatacji do końca 2023 roku.

- Jako producent ciepła i energii elektrycznej jesteśmy nieodłączną częścią miast, w których prowadzimy działalność. Naszą ambicją jest mieć do roku 2030 co najmniej 70 proc. ciepła wytwarzanego z paliw nisko bądź zeroemisyjnych. Aby to osiągnąć w naszych elektrociepłowniach prowadzimy projekty inwestycyjne zmierzające do całkowitego wyeliminowania węgla w procesie produkcji. Prowadzone przez nas działania maja na celu przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego w miastach, w których działamy, a także poprawę jakości powietrza, co w konsekwencji przekłada się na zdrowie mieszkańców – powiedział Maciej Jankiewicz, wiceprezes zarządu PGE Energia Ciepła.

Zadanie wpłynie pozytywnie nie tylko na jakość powietrza, ale pozwoli także na poprawę efektywności wytwarzania energii elektrycznej oraz cieplnej w elektrociepłowni.

- Budowa kotłowni szczytowo-rezerwowej jest ważnym elementem programu inwestycyjnego gorzowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła. Ta inwestycja pozwoli na całkowite wyłączenie z eksploatacji kotła węglowego do końca 2023 roku. Wpłynie to pozytywnie nie tylko na jakość powietrza w mieście, ale także na poprawę efektywności wytwarzania energii elektrycznej oraz ciepła naszej elektrociepłowni - powiedział Wojciech Dobrak, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Gorzowie Wielkopolskim.

Wykonawcą inwestycji jest Bipromet S.A. z Katowic, który zaprojektuje oraz wybuduje cały obiekt w formule „pod klucz”. Prace potrwają do końca 2023 roku.

Listen to "Gorzowska elektrociepłownia inwestuje i rezygnuje z węgla" on Spreaker.