Jak pomóc osobom bezdomnym, gdy jest zimno?

2022-11-28 17:22
Bezdomni
Autor: Policja Gniezno Pomoc

Choć w dzień na dworze panują jeszcze dodatnie temperatury, to noce i poranki są naprawdę chłodne. Przed nami okres zimowy, który jest trudny szczególnie dla osób, które nie mają dachu nad głową.

Chłodne noce i poranki są szczególnie niebezpieczne dla osób, które nie mają dachu nad głową. Bezdomni najczęściej nocują na terenie ogródków działkowych, korytarzach bloków wielorodzinnych, w pustostanach, a nawet w prowizorycznych ziemiankach.

Systematyczne kontrole takich miejsc, w których przebywają bezdomni prowadzą gorzowscy policjanci wspólnie z pracownikami opieki społecznej. Informują ich gdzie mogą znaleźć pomoc i schronienie albo otrzymać ciepły posiłek.

W województwie lubuskim są 32 placówki, które pomagają bezdomnym. Jak co roku uruchomiono też bezpłatną całodobową infolinię. Pod numerem 800 109 160 możemy uzyskać informację o domach pomocy społecznej, jadłodajniach, noclegowniach i innych instytucjach udzielających potrzebującym pomocy. Do zimy przygotowane są również gorzowskie instytucje – zapewnia wiceprezydent ds. społecznych – Małgorzata Domagała.

Przez cały rok osoby bezdomne wspiera Tomasz Manikowski. Gorzowski radny oraz streetworker apeluje o to, abyśmy nie byli obojętni, gdy widzimy osobę w potrzebie. Miejsca przebywania osób bezdomnych można zgłosić za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112, a także do Straży Miejskiej. 

Listen to "Jak pomóc osobom bezdomnym, gdy jest zimno?" on Spreaker.