Kornik zaatakował drzewa w Parku Słowiańskim

2021-03-10 17:52 k_lewera
Efekt działania kornika drukarza
Autor: fot. Kamil Lewera

Kornik drukarz dziesiątkuje drzewa w gorzowskim Parku Słowiańskim. W połowie stycznia miasto zmuszone było podjąć decyzję o wycince rosnących tam świerków. Niestety, ale na tym nie koniec, bo wiadomo już, że chorują kolejne drzewa.

Kornik drukarz to chrząszcz o długości około 5 milimetrów. Rozmnaża się i żeruje przede wszystkim pod korą świerków, ale można go również spotkać na sośnie czy modrzewiu. Powodem występowania tego szkodnika w lasach i parkach jest dotkliwa oraz długotrwała susza. Niestety, ale szkodnik na dobre zadomowił się w m.in. Parku Słowiańskim i zaatakował rosnące tam drzewa. W połowie stycznia miasto zmuszone było podjąć decyzję o wycince 70 świerków. Wszystko na to wskazuje, że na tym jednak nie koniec. Jednego przeciętnego świerka może zasiedlić nawet 5 tysięcy samic kornika drukarza. Każda z nich składa pod korą około 40 jajeczek, które niszczą drzewa. Co istotne, aby się pozbyć kornika drukarza na dobre trzeba nie tylko wyciąć zaatakowane przez niego świerki, ale należy również zebrać i wywieźć lub spalić korę opadającą z drzewa.

W Polsce mamy około 9 mln hektarów lasów. Aż milion z tej powierzchni, według szacunków leśników, jest zagrożony przez szkodnika, jakim jest właśnie kornik.

Więcej o problemie z kornikami w relacji Kamila Lewery