Mniej mandatów, ale większe wpływy

2023-03-09 17:04
policja
Autor: brak danych

Rekordowy wzrost przychodów z mandatów. W 2022 roku polska policja wymierzyła kary dla kierowców na kwotę ponad 1 mld 359 mln złotych.

Z najnowszych danych opublikowanych przez dziennik „Rzeczpospolita” wynika, że w 2022 roku na kierowców nałożono mniej mandatów niż w 2021, ale za to na wyższe kwoty. To efekt zmian w prawie, które zwiększyły wysokość kar dla piratów drogowych.

Najwięcej mandatów nałożono na Mazowszu, gdzie wystawiono ich 603 tysiące na łączą kwotę 205 mln złotych. Z kolei najmniej wykroczeń popełniono w województwie lubuskim – tutaj policjanci wypisali 88 tysięcy mandatów na kwotę 32 mln złotych. Najsurowsze kary czekają na kierowców przekraczających prędkość oraz tych, którzy nie ustępują pierwszeństwa pieszemu. Przez zmiany w taryfikatorze aktualnie średni mandat wynosi 326 zł, podczas gdy w 2021 roku opiewał on na kwotę 143 złotych.

Aby jednak na polskich drogach było jeszcze bezpieczniej trzeba edukować kierowców – podkreśla Janusz Popiel, prezes stowarzyszenia Alter Ego, które na co dzień pomaga ofiarom wypadków drogowych.

Pamiętajmy również o zapisaniu pasów bezpieczeństwa. Tylko w zeszłym roku mundurowi za to wykroczenie nałożyli aż 172 tysiące mandatów. Pasy w pojazdach nie są montowane dla ozdoby, a dla naszego bezpieczeństwa. We współpracy z prawidłowo ustawionym zagłówkiem oraz poduszką powietrzną mogą nam uratować życie w trakcie wypadku.

Listen to "Mniej mandatów, ale większe wpływy. Ile mandatów wystawiono w Lubuskiem?" on Spreaker.